Hlavní navigace

22 zemí EU podepsalo dohodu ACTA

Sdílet

Tadeáš Pelech 26. 1. 2012

plagiátDohodu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, Obchodní dohoda proti padělání) připravuje zejména Japonsko a USA již téměř čtyři roky. Měla by držitelům intelektuálního vlastnictví pomoci v ochraně jejich investic. Pokud ji podepíše dostatečný počet zemí, mohla by vytvořit mezinárodní struktury paralelní například ke Světové obchodní organizaci (WTO).

První kolo podpisů proběhlo v září loňského roku, kdy dohodu kromě Japonska a USA podepsaly ještě Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Maroko, Singapur a Jižní Korea. Akce v Tokiu se účastnili i zástupci EU, Švýcarska a Mexika, dohodu ovšem nepodepsali. Nevyhovovala jim především možnost namátkových hraničních kontrol datových úložišť libovolné osoby. Pokud by měla na disku v počítači, disku flash nebo v přehrávači MP3 nezákonný obsah, hrozil by ji trestní postih. Aktuální znění dohody nebylo zveřejněno, není tedy jisté, zda z ní byla tato část odstraněna.

Pro poskytovatele připojení k Internetu je v ní zakotvena povinnost monitorovat obsah nabízený jejich prostřednictvím. Všechny zákazníky, kteří by nepřestali dohodu porušovat ani po dvou varováních, budou muset odpojit.

Ve druhém kole, které proběhlo v Tokiu dnes, dohodu podepsalo 22 členských zemí EU. S jejím podpisem prozatím nesouhlasí Estonsko, Kypr, Německo, Nizozemsko a Slovensko. Dohoda je otevřena k podpisům do května 2013.

Našli jste v článku chybu?