Hlavní navigace

3Com radí, jak se přizpůsobit nižším rozpočtům na IT

12. 2. 2009

Sdílet

1. Jak vydělat víc při zredukovaném rozpočtu
Trendem pro rok 2009 a i roky další bude redukce rozpočtů jak v soukromém sektoru, tak i ve veřejnoprávních institucích. „Společnosti začínají sledovat výdaje na IT pozorněji než kdykoliv předtím, a tento trend nejbližší dva roky ještě zesílí. Hledají se cesty, jak získat více nebo alespoň stejnou míru výkonu za méně peněz. IT si tedy bude muset poradit i v této komplikované době, kdy dochází k radikálnímu snižování investic, ale bude muset i nadále poskytovat požadovanou úroveň služeb pro možný růst," říká Pavel Pikhart, Channel Account Manager ve společnosti 3Com.
Klíčové bude stanovit metody hodnocení vynaložených investic tak, aby přínos v IT byl co nejvyšší. Například v počítačových sítích, které jsou základním stavebním kamenem všech systémů, jak je dnes známe, bude potřeba hledět na spotřebu jednotlivých komponent.
Dalším faktorem bude i bezpečnost síťové infrastruktury, na které se dále staví nadstavbové systémy „Představme si bezpečnou, inteligentní infrastrukturu, která ověřuje uživatele a další zdroje v síti jednoduchým procesem, než jim umožní přístup do sítě. Uživatelům jsou přidělena přístupová práva v souladu s interní politikou firmy.
Zařízením jako jsou například IP telefony nebo IP kamery je poskytováno napájení dle standardu 802.3af a budou automaticky na základě identifikace jejich MAC adresy zařazeny do zvláštní, pro ně určené zabezpečené virtuální sítě.
Provoz v síti je řízen v souladu se stanovenou politikou, například podle typu aplikace, zatížení, rychlosti nebo ceny linky. Lepší znalost a monitorování provozu v síti umožní IT manažerům využívat síťovou infrastrukturu s větší efektivitou, vyšší bezpečnost síťové infrastruktury znamená menší starosti s nepříjemnostmi způsobenými chtěnými, či nechtěnými útoky na servery, stanice či infrastrukturu," zdůrazňuje Pavel Pikhart.
Globálním trendem bude v důsledku recese ještě silnější přesun aktivit IT dodavatelů směrem na východ a do transformujících se zemí. Přední analytikové předpovídají snížené výdaje firem na technologie v USA a v Evropě. Naopak v Asii očekávají i navzdory krizi mírný růst.

2. Dalším odhadovaným trendem bude budování sítí šířících multimediální služby
Nepředpokládáme zvýšené investice pro šíření multimediálních služeb u firemní klientely, tento trend se dotkne spíše domácností. Vzrůstá poptávka o služby typu video-on-demand, tedy o video či audio obsah na vyžádání. Očekáváme tedy výraznější nárůst investic do technologií umožňujících šíření těchto služeb pro uživatele a v současnosti se jeví jako nejvhodnější technologie pasivních optických sítí - EPON (Ethernet Passive Optical Network), která v předchozích letech dostatečně pokročila. Zpřístupní tedy služby, které byly v minulosti dostupné v podstatě jen pro vládní instituce a velké telekomunikační společnosti. Z hlediska firemní klientely bude narůstat poptávka po multimediálních konferencích.
V září 2009 trend pasivních optických sítí ještě posílí očekávanou ratifikací standardu IEEE P802.3av 10 Gb/s EPON a tedy příchodem 10Gb pasivních optických sítí. Předloha IEEE P802.3av totiž podporuje stahování i odesílání rychlostí 10 Gb/s.

3. Síťové služby - hardwarová infrastruktura versus software
V posledních několika měsících, kdy se ekonomika výrazně zpomaluje, firmy přehodnocují, zda se jim vyplatí pokračovat v dosavadní strategii z hlediska nákupu síťové infrastruktury. "V době snižování rozpočtů očekáváme, že více společností začne sázet na IT formou služby," soudí Pavel Pikhart. Kromě podstatných úspor nákladů tento přístup poskytuje větší kontrolu nad projekty a umožňuje firmám, aby urychlily zavádění nových služeb.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?