Hlavní navigace

Aktivity kolem českého 3G se stupňují – rychle roste pokrytí i podporované technologie

Sdílet

Pavel Louda 20. 9. 2010

Například T-Mobile zahájil v září jako zřejmě první český mobilní operátor dvouměsíční přechod své sítě na technologii HSPA+ (Evolved High-Speed Packet Access). Ta mimo jiné umožňuje nabídnout koncovým uživatelům přenosovou rychlost dat až 21 Mb/s (download), respektive 5,76 Mb/s (upload). Zmíněný přechod bude probíhat až do konce října letošního roku a kromě rychlejšího přenosu HSPA+ rovněž zvýší kapacitu sítě. Pro tuto síť připravuje T-Mobile speciální smartphone G2 s Androidem; termín jeho uvedení na trh ale nezmiňuje.

T-Mobile pokračuje také v pokrývání dalších měst 3G signálem. V současnosti má přístup k těmto službám již téměř třetina zákazníků T-Mobilu ve 14 městech České republiky, přičemž jeho síť pokrývá téměř 30 procent populace. Do konce roku budou prý pokryty celkem tři desítky měst a v roce 2012 dokonce pět set.

Ani Telefónica O2 a Vodafone nezůstávají pozadu – podle představitelů O2 bylo jejich signálem 3G k začátku září pokryto už 54 měst (38 % procent populace), ke konci října to prý bude dokonce 69 měst, tedy asi 40 % populace. Vodafone do konce roku slibuje pokrýt až 60 měst; začátkem září to bylo více než čtvrtina populace a 20 měst.

Našli jste v článku chybu?