Hlavní navigace

Aktualizovaný openSUSE 11.2 ode dneška ke stažení

Sdílet

Martin Noska 7. 12. 2009

openSUSE je vynikající linuxová distribuce určená nejen zkušeným uživatelům systému Linux, ale také novým uživatelům, kteří mají zájem si vyzkoušet tento typ softwareü. Verze openSUSE 11.2 odráží téměř rok vývoje a obsahuje nové verze aplikací Firefox, OpenOffice.org, GNOME, KDE a více než 1000 open source aplikací pro osobní počítače. Systém openSUSE rovněž přináší úplnou sadu softwaru pro servery a bohatý výběr open source vývojářských nástrojů.

Mezi novinky nové verze openSUSE patří:
•    KDE 4.3, významná aktualizace platformy KDE, která nabízí vylepšenou podporu sítí a lepší integraci Firefox a OpenOffice.org do prostředí KDE.
•    GNOME 2.28, nejnovější verze oblíbené pracovní plochy GNOME, která obsahuje zcela nové téma, vylepšený systém aktualizací softwaru, zlepšení GNOME aplikací pro práci s webovou kamerou a videem a v neposlední řadě i funkci pro přípravu přechodu z platformy GNOME na verzi GNOME 3.0 v roce 2010. To zahrnuje předváděcí verzi GNOME 3.0 obsahující GNOME Shell.
•    OpenOffice.org 3.1 je kompletní kancelářský balík kompatibilní s Microsoft Office. Tato verze zahrnuje vylepšení pro sledování změn a spolupráci v aplikaci Writer a zásadní zkvalitnění aplikace pro kreslení.
•    Vylepšené možnosti používání sociálních sítí díky přidání mikroblogovacích klientů GNOME a KDE, které zvládají více sociálních sítí včetně stránek Gwibber a Choqok.
•    Vylepšení ukládání dat, například schopnost šifrovat celý pevný disk kvůli většímu zabezpečení dat. Uživatelé také mohou využít novou generaci systémů pro správu souborů pro Linux s Ext4 či btrfs.
•    První technologické preview WebYaST – webového nástroje pro vzdálenou správu pro systémy openSUSE, který umožňuje zjednodušenou údržbu a správu.
•    Vylepšení použitelnosti, která zahrnují možnost instalace GNOME či KDE live media z USB, řadu vylepšení, díky kterým by měl OS openSUSE 11.2 lépe fungovat na netboocích, a podporu aktualizací pomocí nástroje Zypper, takže uživatelé systému openSUSE 11.1 mohou aktualizovat na verzi 11.2, aniž by museli spouštět instalační program.

Verze openSUSE 11.2 odráží spolupráci mezi společností Novell a velkou komunitou přispěvatelů k systému openSUSE a je dostupná ve čtyřech verzích na platformách x86 a x86-64. Systém openSUSE je zdarma a k volné distribuci. Pokud se chcete ke komunitě openSUSE připojit a stáhnout si openSUSE 11.2, navštivte http://www.opensuse.org.

Našli jste v článku chybu?