Hlavní navigace

AMD s Intelem se finančně vyrovnají pro ukončení vzájemných sporů

13. 11. 2009

Sdílet

Dohoda je pravděpodobně důsledkem napjaté situace, kdy je na Intel podána řada žalob ohledně porušování konkurenčního prostředí a zejména pak společnosti AMD. Ta na Intel podala konkrétně žalobu v Japonsku a v USA a díky finančnímu vyrovnání je nyní stáhne. Nicméně existují i další spory, přičemž o poslední jsme informovali v minulém týdnu (viz článek Intel čelí dalšímu soudnímu řízení kvůli praktikám na trhu s mikroprocesory), kterou však s Intelem vede stát New York a na niž se tedy vyrovnání nevztahuje.

Intel navíc slíbil, že skončí s praktikami zvýhodňování výrobců počítačů za nepoužívání konkurenčních mikroprocesorů a dalším důležitým bodem dohody mezi těmito dvěma výrobci je uzavření nové pětileté licenční smlouvy ohledně technologie x86, protože podle dosavadní musela společnost AMD mít vlastní továrny na výrobu těchto procesorů, přičemž jejich osamostatněním v podobě GlobalFoundries došlo k jejímu porušení, na což zase negativně reagoval Intel.

Analytici označují uzavřenou dohodu za přelomovou, přičemž finanční prostředky, které AMD tímto získá, ji mohou výrazně pomoci umazat miliardový dluh za nákup společnosti ATI, který za sebou již několik let vláčí (k dohodě došlo v létě roku 2006, přičemž AMD se zavázala za ATi zaplatit 5,4 miliardy dolarů, přičemž zhruba polovinu si musela půjčit) a bude se moci snáze navrátit k ziskovosti.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?