Hlavní navigace

Apple vydal aktualizaci OS X 10.8.3

Sdílet

Tadeáš Pelech 16. 3. 2013

Apple v rámci první aktualizace OS X Mountain Lion poprvé za šest měsíců, opravil 14 bezpečnostní chyby a vyřešil celou řadu dalších problémů. Kromě aktualizace operačního systému Apple také aktualizoval prohlížeč Safari na verzi 6.0.3, která obsahuje opravy 17 bezpečnostní chyby.

OS X 10.8.3 také řeší několik chyb nesouvisejících z bezpečností, včetně dvojice týkající se služby Active Directory, technologie společnosti Microsoft pro ověřování uživatelů. Přibyly nové funkce, jako například podpora Windows 8 v prostředí  Boot Camp. Vychytávkou je přidání možnosti snímat dárkové poukazy pomocí vestavěného fotoaparátu.

Mountain Lion byl naposledy aktualizován 19. září 2012, asi dva měsíce po svém uvedení na trh.

Přidání podpory nové verze Windows do Boot Campu přišlo pět měsíců poté, co ji začal Microsoft nabízet. Dalším vylepšením je oprava, která umožňuje iMacům s pevným diskem o kapacitě 3 TB spustit nástroj, který umožňuje uživatelům přepínat mezi OS X a Windows. Původně totiž softwarová chyba neumožňovala uživatelům s tak velkým diskem přepínání mezi dvěma operačními systémy.

Další aktualizace obsahují související ovladače pro systémy Windows 7 a Windows 8 spuštěné pomocí Boot Campu.

Mezi další opravy patří řešení problému s obrazovku při přechodu z režimu spánku, špatné zpracování zvuku v počítačích Mac ročník 2011 a spolehlivost aplikace Mail při načítání zpráv ze serveru Exchange.

Pouze 4 ze 14 bezpečnostních oprav byly označeny frází „může vést ke spuštění libovolného kódu“, což je označení Applu pro kritické chyby.

Jedna chyba se týká Javy, softwaru od Oraclu, který se poslední dobou potýká s řadou bezpečnostních chyb typu „zero day“, které se průběžné snaží opravovat. Další může zneužít zmanipulované dokumenty PDF, uvedl Apple.

Některé z chyb souvisely se softwarem open source, jehož kód Apple zahrnuje nebo integruje do OS X, například webový server Apache nebo vývojové prostředí Ruby on Rails.

Prohlížeč Safari, který byl v systémech Mountain Lion a Lion aktualizován na verzi 6.0.3, se dočkal 17 oprav, z nichž 15 se týkalo WebKitu, vykreslovacího enginu vyvíjeného jako open-source, který kromě prohlížeče od Applu využívá i konkurenční Google Chrome. Všech 15 bylo hodnoceno jako kritické.

8 z těchto 15 chyb nahlásili členové týmu zabezpečení společnosti Google, sedm si připsal Abhishek Arya, kterému se říká „peklo“ bezpečnostní komunity.

Apple také vydal opravy pro starší verze systému Lion a Snow Leopard v podobě bezpečnostní aktualizace 2013-001. Aktualizace pro Snow Leopard je nezvyklá, protože tato verze je díky tomu podporována rekordních osm měsíců po zavedení aktuální verze Mountain Lion. To by dávalo tušit, že Apple změnil svou politiku podpory a bude vydávat opravy pro předposlední dvě verze OS X, a ne pouze pro předposlední, jako tomu bylo doposud.

Doposud Apple ukončoval podporu třetí nejstarší verze po uvedení nové verze, ale věrnost více než čtvrtiny uživatelů verzi Snow Leopard (v únoru byl používán na téměř 28 % všech Maců) zjevně změnila politiku Applu.

Bezpečnostní aktualizace pro verzi OS X 10.8.3 jsou k dispozici pomocí systémové nabídky „Aktualizace softwaru...“ nebo otevřením aplikace Mac App Store a kliknutím na ikonu aktualizace na pravé horní straně obrazovky. Aktualizace lze také stáhnout ručně z webu podpory společnosti Apple.

Našli jste v článku chybu?