Hlavní navigace

AVG otevírá nové mezinárodní centrum pro výzkum malwaru

6. 4. 2009

Sdílet

Jeho úkolem bude shromažďovat a poté analyzovat informace o škodlivých programech (malware) a jejich šíření na internetové síti. Náklady na unikátní pracoviště se pohybují zhruba ve výši 10 milionů korun. První výsledky  by měly být k dispozici během měsíce května až června. Potřebná data chce získat nově otevřené centrum prostřednictvím více než 80 milionů uživatelů antivirového programu AVG.

„M-TRAP bude hledat vzájemné souvislosti a způsoby, jak vyvinout ještě lepší metody detekce a prevence šíření škodlivých kódů. Výsledky výzkumu využijeme při vývoji nových technologií pro efektivní boj s počítačovými viry,” řekl technický ředitel AVG Technologies a hlavní iniciátor projektu Karel Obluk. Jednoduše řečeno, odborníci spustí škodlivý kód v karanténním prostředí, sledují, jak se chová a pak na něj vytvoří „lék“ a „protilátky“. Velmi důležitým aspektem je také sledování rychlosti a způsobu šíření různých typů virů po celém světě.  

Brněnské centrum je jedním ze tří pracovišť firmy AVG Technologies , které se nyní odhalováním škodlivých kódů zabývají. Další dvě jsou na východním a západním pobřeží USA, přičemž M-TRAP by se v budoucnu měl stát páteří těchto datových center. Jeho tým pod vedením renomovaného specialisty na antivirové programy, Američana Ryana Hickse, bude zpracovávat obrovské množství dat od uživatelů celého světa a sledovat chování počítačových virů.

Tým projektu AVG Malware TRAP Centrum nyní zaměstnává pět počítačových odborníků, později přibudou další. Příležitost zde mají nalézt také studenti.

AVG Technologies na celém projektu úzce spolupracuje s Fakultou informačních technologií (FIT) Vysokého učení technického v Brně. Pracoviště M-TRAP funguje v prostorách fakulty, v nedávno rekonstruovaném kartuziánském klášteře v Božetěchově ulici v Brně-Králově Poli.  “Spolupráce naší firmy s FIT se úspěšně rozvíjí již několik let. V minulosti jsme podpořili několik výzkumných projektů, sponzorujeme akce fakulty, studentům zadáváme témata bakalářských a diplomových prací. V souvislosti s otevřením našeho výzkumného centra nabídneme studentům a doktorandům fakulty možnost podílet se na výzkumné činnosti centra” ” doplnil Karel Obluk.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?