Hlavní navigace

Ballmer předává otěže dále, Satya Nadella je novým šéfem Microsoftu - 2. díl

5. 2. 2014

Sdílet

<< předchozí díl | následující díl >>

 

Ptáte se, kdo vlastně nový CEO Microsoftu je a jaké má zázemí? Satya Nadella pochází z indického města Hyderabad. Vystudoval obor počítačových věd na University of Wisconsin a obor obchodní administrativy na University of Chicago. V roce 1992 vyměnil pracovní místo ve společnosti Sun Microsystems za společnost Microsoft, kde doposud vystřídal několik pozic včetně role vice prezidenta pro výzkum a vývoj, později se stal šéfem divize serverů a nástrojů, kde postupně prosazoval orientaci na cloudové technologie.

Steve Ballmer své rozhodnutí odstoupit z čela Microsoftu oznámil minulý rok v srpnu a poměrně tak veřejnost překvapil, neboť pouhý měsíc předtím zahájil výraznou firemní reorganizaci a jeden by si mohl myslet, že období velkých změn, které sám inicioval, bude chtít mít pod dohledem.

Na pozici generálního ředitele Microsoftu si brousilo zuby více než sto kandidátů, z čehož několik desítek prošlo pohovory, až se radě společnosti dostal na stůl seznam 20 jmen. Dle zvěstí někteří kandidáti odešli sami s tím, že měli obavy z přílišného vlivu Billa Gatese a Steve Ballmera na pozici nového CEO. Vzhledem k nové pozici Gatese šlo možná také o oprávněné obavy.

Nadellovým úkolem nyní bude pokračovat tam, kde Ballmer přestal, tedy provést společnost obdobím transformací a namířit ji směrem, kde bude prodávat více cloudových služeb a hardwarových zařízení společně se zavedeným krabicovým softwarem. To je nezbytné vzhledem k současnému vývoji, kdy se rozvíjí model software-as-a-service a mobilní zařízení zvládají čím dál lépe to, co bylo doposud výsadou běžných PC. Co víc, strategii bude muset Nadella nasadit jak ve firemní sféře, tak na poli produktů orientovaných pro běžné spotřebitele.

 

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?