Hlavní navigace

Bezkontaktní mobilní platby NFC zprovozní O2 spolu s firmami Visa, Globus a některými bankami

28. 3. 2011

Sdílet

Cílem šestiměsíčního projektu je získat poznatky z reálného využívání bezkontaktních mobilních plateb a připravit se na komerční spuštění této služby. Do ověřovacího provozu se zapojí po dvou stovkách klientů společností Telefónica O2, Komerční banky a Citibank. Terminály pro akceptaci bezkontaktních plateb mobilním telefonem budou vybaveny vybrané pokladny ve čtyřech hypermarketech Globus v Praze a Plzni. Platební aplikaci, která bude nahrána na SIM karty mobilních telefonů, poskytne karetní asociace VISA Europe.

"Mobilní platby jsou založené na nejmodernější bezkontaktní technologii NFC  a implementaci bezkontaktní antény, která je výrobcem zabudována přímo v mobilním telefonu nebo SIM kartě. Transakce probíhá přiblížením mobilního telefonu k terminálu, čímž je zaručena nejvyšší míra bezpečnosti při uskutečňování transakce," říká Marcel Gajdoš, manažer asociace Visa Europe pro bezkontaktní a mobilní projekty pro Českou republiku a Slovensko.

V praxi jednoduše klient obsluze pokladny oznámí, že bude platit kartou v mobilním telefonu. Ten následně přiloží ke čtecímu zařízení u pokladny a vyčká na potvrzovací tón signalizující úspěšné provedení finanční transakce. "Přesáhne-li částka nákupu 500 Kč, vyzve aplikace klienta k zadání PassCode na mobilním telefonu, jehož pomocí platbu autorizuje. PassCode je uložen v zabezpečeném prostoru SIM karty mobilního telefonu a nahrazuje v tomto případě klasický PIN kód, který zadává klient u transakcí běžnou platební kartou," uvedl Stanislav Novotný, produktový manažer kreditních karet Citibank.

Obsah dnešní klasické peněženky (např. platební, dopravní i věrností karty, slevové kupony apod.) tak budou moci mít uživatelé na SIM kartě svého mobilního telefonu. Používání elektronické peněženky v mobilu je velmi jednoduché a pohodlné. Další výhodou je potvrzení platebních transakcí v reálném čase.

V rámci pilotního projektu budou použity mobilní telefony Samsung Star 5230 NFC s předinstalovanou mobilní aplikací O2 Wallet, která bude obsahovat platební kartu VISA pro platby v Globusu a multifunkční Plzeňskou kartu pro platby v městské hromadné dopravě v Plzni.

"V připravovaném komerčním provozu předpokládáme nasazení speciálních verzí O2 Wallet aplikace pro telefony Apple iPhone, BlackBerry, Samsung Galaxy II a další telefony vybavené NFC technologií," uvedl Richard Walitza, manažer pro finanční služby společnosti Telefónica O2 Czech Republic.

Do standardní nabídky by se podle očekávání měly dostat platební karty nahrané na O2 SIM kartu již v roce 2012.

Našli jste v článku chybu?