Hlavní navigace

Bezplatná aplikace pro rozpoznávání mluvené češtiny je k dispozici pro iOS

Sdílet

Pavel Louda 27. 4. 2012

„Jejich prostřednictvím mohou snadno a rychle diktovat textové zprávy, e-maily, aktualizovat statusy na sociálních sítích či vyhledávat hlasem na internetu. Ovládání telefonu hlasem je takto pětkrát rychlejší než psaní,“ říká Martin Veselka, regionální manažer společnosti Nuance.

Tuzemští koncoví spotřebitelé mohou vůbec poprvé vyzkoušet aplikace pro přesný přepis mluveného slova prostřednictvím mobilního telefonu. Doposud byly pro běžné uživatele k dispozici jen jednoúčelové aplikace s nízkou přesností (vyhledávání na internetu) nebo sice kvalitní, ale velmi nákladná řešení určená pro firemní sektor.

„Dragon je zdarma pro každého. Umožňuje rychle a přesně nadiktovat text přes mobil. Uvolní lidem ruce při používání telefonu a umožní vyhnout se nepohodlnému psaní textů na klávesnici,“ dodává Martin Veselka.

Trh s technologiemi pro rozpoznávání mluvené řeči rapidně roste s tím, jak se zabydlují v běžné elektronice: v telefonech, elektronických čtečkách, automobilech či navigačních systémech. Rozpoznávání řeči je masově nasazováno i v podnikové sféře: v bankách, cestovním ruchu a telekomunikacích.

„Ve firemních call centrech inteligentní systémy rozeznávání řeči navigují zákazníky a vyřizují jednoduché požadavky. Lékaři je využívají pro diktování lékařských zpráv, u soudu mohou nahradit soudní zapisovatele,“ vyjmenovává Veselka.

Růst globálního trhu technologií pro rozpoznávání mluvené řeči v roce 2010 podle Veselky dosáhl objemu 1,5 bilionu korun (78 mld. USD) a každoročně roste o desítky procent.

Značné tempo růstu celého sektoru souvisí s rostoucím výpočetním výkonem mobilních zařízení a počítačů, který umožňuje zpracovávat mluvenou řeč v reálném čase. Vývoj nových algoritmů pro zpracování řeči umožňuje dosahovat vysoké přesnosti.

Aplikace Dragon Dictation je kompatibilní s iOS 5 a bude k dispozici v App Storu od 2. května. Obsahuje nástrojovou lištu s ikonkami aplikací, které umožňují uživatelům snadno odesílat diktovaný text jako e-mail nebo SMS, na Facebook, Twitter nebo do schránky. Aplikace rovněž disponuje funkcí automatického uložení, která dokáže zálohovat diktovaný text v případě, že je uživatel vyrušen příchozím hovorem.

Dragon Search umožňuje vyhledávání na internetu pomocí hlasových povelů v češtině. Aplikace Dragon Search je vybavena funkcí Dragon Search Carousel. Ta přináší rychlejší a přesnější výsledky vyhledávání během několika sekund, přičemž pro vyhledávání používá několik kanálů včetně Googlu, Yahoo!, Twitteru, iTunes, Wikipedie a YouTube.

Našli jste v článku chybu?