Hlavní navigace

Bojíte se stínového IT? Cisco zjistí nepovolené cloudové služby

Sdílet

Pavel Louda 6. 2. 2016

Používání veřejných cloudových služeb dnes řadě firemních uživatelů usnadňuje práci, ale často to bývá v rozporu s firemními standardy. Přináší to také významné bezpečnostní i legislativní riziko a IT oddělení to znesnadňuje správu sítě a vynucení bezpečnostních politik.

Zároveň tím může docházet k rozdrobení rozpočtů na IT do různých oddělení, čímž firmy ztrácejí přehled o celkových výdajích a jejich efektivitě. Navíc se kvůli tomu může firma dostat i do rozporu s legislativními a regulatorními požadavky.

Podle nedávné analýzy Ciska využívá v současné době průměrný velký podnik 1 220 samostatných veřejných cloudových služeb, což je je asi pětadvacetkrát více než v průměru odhadují IT oddělení.

„Uživatelé ve firmách se logicky snaží usnadnit si práci, případně ji zefektivnit. Veřejné cloudové služby se zdají být bezbolestným řešením. A tak místo čekání na přidělení vzdáleného přístupu do firemní sítě si uživatelé jednoduše překopírují soubory na některé z veřejných úložišť,“ vysvětluje Michal Stachník, generální ředitel Cisco ČR.

Cloud Consumption podle výrobce dokáže odhalovat a průběžně sledovat využití veřejného cloudu v celé organizaci. Ve spojení s nástroji pro detailní analýzu a srovnání, které Cisco také nabízí, tak prý tyto informace pomáhají snižovat bezpečnostní rizika i lépe řídit náklady.

Našli jste v článku chybu?