Hlavní navigace

Červené miliardy do fixní sítě s cílem 10 Gbps

5. 5. 2022

Sdílet

Vodafone v budoucích letech investuje do modernizace sítě více než tři miliardy korun. Postupné technické kroky už započnou letos v létě, kdy se Vodafone zaměří na zlepšení zákaznické zkušenosti a drobná rychlostní zlepšení. 

V budoucnu by však kapacita připojení pevným internetem mohla dále vzrůst až na 10 Gb/s. Po koupi společnosti UPC a spuštění gigabitového internetu teď Vodafone startuje generační obměnu své pevné sítě. Modernizace začne v letošním červnu a firma do ní (navíc oproti běžnému rozvoji) investuje přes tři miliardy korun. 

Díky modernizaci, která v následujících pěti letech zahrnuje nasazení nových technologií i výměnu použitých prvků sítě spolu s rozšířením optické infrastruktury, bude pevná síť Vodafonu fungovat na standardu nazvaném DOCSIS 4.0. Ten nabídne kapacitu pro stahování dat až 10 Gbps a kapacitu odeslání až 6 Gbps. 

 „Objem přenesených dat v naší pevné síti roste dlouhodobě a vývoj výrazně ovlivnila pandemie koronaviru, především práce i výuka z domova. Celkově provoz v naší pevné síti vzrostl za posledních pět let čtyřnásobně,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

Pište pro Computerworld

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Našli jste v článku chybu?