Hlavní navigace

České Radiokomunikace a Český rozhlas spouští experimentální DAB+

6. 8. 2015

Sdílet

„V multiplexu DAB Praha budou začleněny všechny speciální digitální stanice Českého rozhlasu a celoplošné stanice Plus, Radiožurnál, Dvojka i Vltava. Posluchačům budeme moci nabídnout kvalitnější přenos vysílání a postupně i doprovodné služby v podobě multimediálních obsahů,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

První test předchozí verze digitálního rozhlasu provedly České Radiokomunikace (ČRa) už v roce 1999. Současný experiment, který je prvním digitálním rozhlasovým vysíláním s plnohodnotným výkonem, povolil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) do 31. 5. 2016 a podpořil tak další pokrok v digitalizaci posledního analogového media.

„Dosavadní pokusy digitálního rozhlasového vysílání nízkými výkony nebo v nevhodném kmitočtovém pásmu neumožňují posluchačům poznat a docenit všechny přednosti digitálního vysílání,“ řekl Martin Gebauer, generální ředitel Českých Radiokomunikací.

Digitální vyslání přinese posluchačům širší programovou nabídku, vyšší kvalitu přenášeného audio signálu a zcela nové služby, které umožňují přenos grafických a textových informací na displeje rozhlasových přijímačů. Jeho významnou výhodou je, že pro posluchače je jeho šíření zdarma.

DAB také není závislý na dostupnosti a fungování internetu, který může být době krizových situací omezený nebo zcela přerušený. Splňuje tak parametry na široce dostupnou a vysoce spolehlivou informační platformu, a to nejen pro krizové situace a živelné katastrofy.

Cílem současného experimentu je ověřit reálné parametry digitálního rozhlasového vysílání pro plánování finálních celoplošných DAB+ sítí. Vysílání probíhá ve III. pásmu, které je pro šíření digitálního rozhlasu optimální a používá se i v ostatních evropských zemích. Digitální vysílání lze přijímat prostřednictvím rozhlasových přijímačů podporujících standard DAB+.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?