Hlavní navigace

České Radiokomunikace otevírají prostor pro spolupráci v oblasti internetu věcí

Sdílet

-rd 13. 1. 2017

ČRa se chtějí výrazně profilovat v rámci rozvoje IoT. Na základě zkušeností a zájmu o projekty IoT, které ČRa zrealizovaly v minulém roce – soutěže Czech IoT Summer Jam a ČRa IoT Hackathony, tak nabízí další prostor pro seznámení se odborné veřejnosti i potenciálních obchodních partnerů s technologiemi a možnostmi rozvoje a reálného využití internetu věcí.

„Naše dosavadní aktivity a projekty v oblasti IoT nám ukazují, že o tuto oblast je, nejen mezi odborníky, velký zájem. Na trhu je však stále málo reálných projektů, na kterých je možné ukázat výhody a možnosti internetu věcí. Náš IoT HUB má přivést zájemce o technologie, ukázat jim, jak je možné IoT využít, jaké jsou možnosti sítě LoRa, na které IoT služby poskytujeme a v konečném důsledku to může být i prostor pro další nové realizace a spolupráci. Dostanou zde prostor nápady, které by možná jinak zůstaly jen na papíře,“ uvádí k otevření ČRa IoT HUBu generální ředitel ČRa Martin Gebauer.

V prostorách ČRa IoT HUBu v Praze na Strahově si zájemci mohou prohlédnout a vyzkoušet IoT senzory a moduly určené pro síť LoRa, kterou ČRa provozují. Na místě uvidí konkrétní příklady využití – například data ze senzorů, které snímají teplotu, vlhkost, detekují pohyb, mapují polohu apod. ČRa IoT HUB je také místem pro setkání s odborníky a lidmi, kteří v oblasti internetu věcí pracují.

Na základě registrace ve webové aplikaci na adrese pripoj.me/hub mohou uživatelé otestovat využití nepřetržitě proudících dat ze sítě LoRa pro své vlastní projekty a aplikace.

ČRa svou vlastní IoT síť postavenou na platformě LoRa stále rozšiřují. Aktuálně pokrývá krajská města a nově přibývá pokrytí na úrovni okresů: aktivní je již síť v okolí měst Mladá Boleslav, Kolín, Frýdek Místek a v následujícím období budou pokryta i další. ČRa plánují do rozvoje v této oblasti investovat v průběhu roku 2017 desítky milionů korun. Mimo jiné připravují i spuštění IoT cloudu, který by měl sbírat data ze všech platforem, na kterých bude internet věcí provozovaný.

Našli jste v článku chybu?