Hlavní navigace

České Radiokomunikace spustí do podzimu službu WiMAX celkem ve 25 městech ČR

Sdílet

Martin Noska 5. 8. 2009

Jak jsme již informovali, České Radiokomunikace spustily v lednu pilotní provoz WiMAXové sítě v Praze a od počátku července do konce října jsou nové bezdrátové sítě WiMAX postupně uváděny do provozu i v dalších 25 městech. „V České republice je mnohdy náročné získat kvalitní připojení k internetu. Metalické linky mají řadu technických omezení a nedostačují požadavkům zákazníků, bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi je zase často nespolehlivé a navíc s omezeným dosahem. WiMAX přináší alternativu, která je pro mnohé zákazníky nedocenitelná,“ říká Marcel Procházka, manažer rozvoje služeb a podnikání Českých Radiokomunikací. David Mašát, výkonný ředitel pro obchod a marketing Českých Radiokomunikací, k tomu dodává: „Díky skvělým výsledkům pražského pilotu nyní máme pozitivní zpětnou vazbu z trhu, která nám ukazuje, že o služby postavené na technologii WiMAX je značný zájem. Věříme, že regionální sítě WiMAX zopakují pražský úspěch služby.“

Důležitým benefitem technologie WiMAX je i významná podpora společnosti Intel. „Intel vnímá technologii WiMAX jako novou generaci bezdrátových technologií, která umožní všudypřítomný, vysokorychlostní přístup k internetu jak pro podnikovou oblast, tak i pro celou řadu spotřební elektroniky,“ říká Petr Ulvr, Business Development Manager společnosti Intel. Nutno však podotknout, že v případě sítě WiMAXové Českých Radiokomunikací jde o tzv. fixní WiMAX, který vyžaduje pevný přijímač. O přidělení frekvencí mobilního WiMAXu, jenž by umožnil připojení např. notebooků do této sítě, zatím ještě ČTÚ nerozhodl.

Na přelomu července a srpna byl zahájen provoz WiMAXu v Brně, Českých Budějovicích, Liberci, Opavě, Ostravě, Prostějově, Plzni, Znojmě, Olomouci a Pardubicích. V průběhu srpna a září bude zahájen provoz také v Karlových Varech, Zlíně, Chebu, Ústí nad Labem, Berouně, Hradci Králové, Písku, Táboře, Uherském Hradišti, Děčíně, Domažlicích, Jablonci nad Nisou a Mariánských Lázních. Do konce října pak bude výstavba finalizována v Poděbradech a ve Dvoře Králové nad Labem.

Technologie WiMAX představuje osvědčené, spolehlivé a moderní bezdrátové připojení k internetu. V dnešní době je ve světě postaveno přibližně 490 sítí ve více než 130 zemích světa. Podle odhadů bude na konci roku 2009 po celém světě 19,9 mil. jejich uživatelů, na konci roku 2010 již bezmála 40 mil. a v roce 2012 by mělo WiMAX využívat okolo 133 milionů uživatelů.

Výhodou sítě WiMAX je dosah, spolehlivost a rychlost služby. Dosah signálu od vysílače je licencí Českého telekomunikačního úřadu vymezen na vzdálenost 15 km od základnové stanice. Signál velice dobře zdolává překážky, a proto si připojení zachovává vysokou rychlost a sílu bez nutnosti přímé viditelnosti na základnovou stanici. Pomocí jedné přípojky zákazníci dostávají kvalitní internetové, hlasové a datové služby, jejichž parametry jsou volitelné. Právě tyto výhody dělají z technologie WiMAX síť nové generace.

Našli jste v článku chybu?