Hlavní navigace

Chystaný update Windows 10 prozradí, jaká data sbírá Microsoft

25. 1. 2018

Sdílet

Část těchto opatření přitom nešlo tak jednoduše vypnout. Postupem času začaly být obavy uživatelů i bezpečnostních expertů stále hlasitěji vyjadřované, a tak se dostaly i k uším jistých vládních úřadů. V říjnu 2017 tak nizozemský úřad řešící ochranu dat uvedl, že Windows 10 porušují místní zákony ochrany osobních údajů.

Již o rok dříve pak francouzská komise pro ochranu dat vyjádřila podobné znepokojení a softwarovému gigantovi nařídila, aby bez souhlasu uživatelů „přestal sbírat nadměrné množství uživatelských dat.“

Microsoft od té doby podnikl kroky, jimiž na dané obavy reaguje – včetně implementace „palubní desky (dashboard) pro soukromí“ – ale doposud se mu nepodařilo je zcela utišit.

Uživatelům Windows 10 firma již brzy nabídne novou úroveň transparentnosti. A to v rámci chystané aktualizace operačního systému, jejíž součástí bude i prvek „Windows Diagnostic Data Viewer“, který uživatelům přesně a přehledně zobrazí, jaká data o nich společnost sbírá.

Podle portálu The Verge sbírá Microsoft data týkající se vašich periferií, zvyků při sledování videa, nainstalovaných aplikací, atd. Zmíněná aktualizace bude účastníkům programu Windows Insider zpřístupněna ještě tento týden, zatím však není jasné, kdy se dostane i k běžným uživatelům.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?