Hlavní navigace

Chytrák od kol až po střechu

4. 8. 2017

Sdílet

Kodiaq je jeden z prvních automobilů, které jsou už standardně vybaveny nouzovým voláním e-Call, které budou od příětího roku povinné pro všechny nově prodané vozy.

Všechny verze Kodiaqa mají již v základu systém Care Connect, který zahrnuje tři základní služby: nouzové volání e-Call, servisní služby (které dovedou na dálku monitorovat stav vozu a upozorní na případnou nutnost servisní prohlídky) a tzv. vzdálený přístup dostupný pomocí chytré aplikace Škoda Connect App přes mobilní telefon (umožní lokalizaci auta, zjištění stavu provozních kapalin, zda je zamčené, upozornění na spuštění alarmu…). Kodiaq dokonce dovede upozornit na mobilní telefon v případě, že řidič překročí nastavenou rychlost, nebo vyjede z předem vymezené geografické oblasti.

První dvě služby jsou zdarma, a to po dobu 14 let, vzdálený přístup je bezplatný rok po koupi nového vozu, v případě zájmu o delší využívání si pak vzdálený přístup musíte zaplatit, cena se pohybuje kolem 3000 Kč na dva roky.

Jak to funguje? V automobilu je elektronická SIM karta, která zajišťuje konektivitu k výše uvedeným službám.

Další přidanou službou je Infotainment Online, který je k dispozici s navigačním systémem Amundsen nebo Columbus na 6,5´´ displeji. Infotainment Online zahrnuje Online Traffic Information, zobrazující v reálném čase hustotu provozu na zvolené trase. Služba Google Earth (k dispozici pro systém Columbus) přenese průběh trasy do topografických náhledů map Google.

Google Street View (k dispozici pro systém Columbus) umožňuje zobrazit cílovou destinaci předem. Služba zahrnuje také aktualizace map, informace o cenách pohonných hmot a vytížení parkovišť, online zpravodajství, informace o počasí a oblíbená místa (My Points of Interest). Služby Infotainment Online jsou po dobu jednoho roku od zakoupení nového vozu zdarma, poté jsou k dispozici za příplatek.

Datovou konektivitu k těmto službám může poskytnout samozřejmě i řidičův mobil, připojený přes Bluetooth. Ostatně Kodiaq má inovovaný i SmartLink (způsob připojení telefonu s autem), který nesdružuje pouze standardy Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLinkTM, ale také funkci SmartGate. Znamená to, že jedna funkce slouží k navigaci, přehrávání hudby, čtení zpráv i zobrazení dat vozu přes displej infotainmentu – a to v případě každého výbavového stupně Kodiaqa.

Našli jste v článku chybu?