Hlavní navigace

Čína představila vlastní operační systém COS

Sdílet

Tadeáš Pelech 20. 1. 2014

Vývojáři tvrdí, že nový systém je spolehlivější a bezpečnější než Android a pružnější než iOS. Je navržen tak, aby mohl s těmito produkty soutěžit na místním trhu.

Novou platformu vyvinul Ústav pro zabezpečení softwaru při Čínské akademii věd ve spolupráci s firmou Shanghai Liantong Network Communications Technology. Projekt byl údajně schválen a financován čínskou vládou.

COS je založen na otevřeném linuxovém jádru, není ovšem šířen jako open source, s ohledem na důvody „související s bezpečností“. Tvůrci systému doufají, že se jejich výtvor vyhne problémům, kterým čelí stávající operační systémy. Ani jeden z nich údajně nenabízí potřebnou hloubku lokalizace, včetně grafického rozhraní, vstupních metod a funkcí rozpoznávání řeči.

Vývojáři prohlašují, že COS nebude obsahovat žádné „štěnice“, které mohou být umístěny v operačních systémech výrobců z jiných zemí. Toto prohlášení naráží na průběžně uvolňované zprávy v tisku zabývající se špionážní činností americké zpravodajské agentury NSA.

Kromě smartphonů bude možné nový systém použít i v tabletech, počítačích a digitálních set-top boxech. Po vzoru ostatních mobilních systémů využívá i COS tržiště aplikací, které údajně v současnosti obsahuje zhruba 100 tisíc programů.

Zvenčí se čínský operační systém do značné míry podobá Androidu. Také s ohledem na to, že již na startu je k dispozici takové množství aplikací, se proto analytici shodují na názoru, že se jedná spíše o upravený Android, než o systém postavený od začátku pouze na linuxovém jádře (které využívá i Android).

Konzultantem projektu je tchajwanská společnost HTC, proto je také na mnoha snímcích dostupných prezentací nový systém předváděn právě v zařízeních tohoto výrobce.

Představení nového systému můžete zhlédnout na původním videu (čínsky):

Našli jste v článku chybu?