Hlavní navigace

Cloudové mobilní platby – nejdřív na Slovensku, pak v ČR

Sdílet

Pavel Louda 9. 9. 2014

Pilotního projektu na Slovensku se zúčastnily VÚB banka, Intesa Sanpaolo Card a Visa Europe Technologie HCE umožňuje platby bez využití dalšího bezpečnostního elementu prostřednictvím emulované platební karty.

Toto řešení využijí klienti s telefony s operačním systémem Android 4.4 (KitKat) podporující technologii NFC (Near Field Communication neboli bezdrátová technologie), která funguje jako radiový přenos dat na krátkou vzdálenost umožňující jednoduchou a bezpečnou obousměrnou komunikaci mezi elektronickými zařízeními.

„Díky této službě mohou zákazníci využívat bezkontaktní platby u obchodníků prostřednictvím mobilního telefonu bez ohledu na mobilního operátora. Stačí, aby si stáhli mobilní aplikaci z Google Play Store a aktivovali si ji,“ vysvětluje Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Mobilní aplikaci vyvinula společnost Intesa Sanpaolo Card, která je součástí skupiny Intesa Sanpaolo, pod kterou spadá i slovenská VÚB banka.

Slovensko je druhou evropskou zemí po Španělsku, kde Visa Europe v spolupráci s bankou komerčně uvede platby s technologií HCE. Stejná služba se brzy spustí i v České republice. „Tuzemský trh má všechny předpoklady následovat sousední slovenský, na technologii NFC HCE je připravený,“ uvádí Marcel Gajdoš a dodává: „V současnosti jsme ve finálním jednání s několika domácími bankami a spuštění těchto inovativních plateb odhaduji v řádu několika měsíců.“

Česká republika je první v Evropě co do počtu placení bezkontaktní kartou (v průměru 3,3 plateb kartou za měsíc). V současnosti je 54 % všech Visa karet bezkontaktních a těchto karet je na trhu 2,4 milionu.

 

Našli jste v článku chybu?