Hlavní navigace

Člověk byl poprvé napaden počítačovým virem

28. 5. 2010

Sdílet

Mark Gasson z univerzity v britském Readingu se stal prvním člověkem, který byl napaden počítačovým virem. Malware se samozřejmě nedostal do jeho krve, nýbrž zaútočil na RFID čip, který má Gasson implementován ve své paži. RFID čipy se běžně užívají k označení zboží ve skladech k lepšímu přehledu o stavu zásob. Mark Gasson jej používá místo aktivační karty při vstupu do univerzity či zapínání svého telefonu.

Šlo o plánovanou událost, kdy chtěl vědec zjistit, jestli se virus bude schopen šířit i do ostatních systémů. To se potvrdilo, když při kontaktu se čtečkami se malware přesunul i do okolních systémů. Ač se může zdát tedy titulek tohoto článku absurdní, jde o skutečnou událost, přestože plánovanou člověkem.

Jde také o určitý signál do budoucna, jelikož řada lidí v sobě nosí elektronická zařízení, která komunikují na dálku s jinými přístroji. Příkladem mohou být kardiostimulátory. Právě u nich by případná infekce mohla být skutečně smrtelná i pro člověka. Je proto zapotřebí zapracovat důsledněji na ochraně takovýchto zařízení před počítačovými viry.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?