Hlavní navigace

CZ.NIC spouští mojeID, chce tak zvýšit komfort uživatelů při přístupu k on-line službám

Sdílet

Pavel Louda 27. 10. 2010

MojeID je postavené na technologii OpenID, která se ovšem v České republice výraznějšího zájmu ze strany uživatelů, ani poskytovatelů služeb nedočkala. Oproti ní ale mojeID přináší jedno výrazné vylepšení – centralizaci a institucionalizaci provozu celého systému.

Zájemci o mojeID si mohou zdarma vytvořit účet na internetové adrese www.mojeid.cz; druhou možností je převedení údajů o kontaktu z registru doménových jmen, který spravuje sdružení CZ.NIC. Poté se lze pomocí mojeID účtu začít přihlašovat k jednotlivým službám, které mojeID nebo technologii OpenID podporují - v tuto chvíli se prý jedná o stovky českých i zahraničních poskytovatelů služeb především z oblasti elektronické komerce.

Při vývoji mojeID byl podle sdružení kladen velký důraz na bezpečnost a důvěryhodnost celého systému. Registr uživatelských údajů je chráněn na stejné úrovni jako registr domén .CZ a uživatel má při každém přihlášení možnost určit, které z údajů ze svého profilu danému poskytovateli odkryje.

Běžně používaná metoda přihlášení pomocí hesla nemusí připadat uživatelům či poskytovatelům po bezpečnostní stránce uspokojivá, proto mohou pro přihlášení využít i certifikát. V budoucnu CZ.NIC plánuje zavést i další autentizační metody, například jednorázové heslo. Varianty přihlášení pomocí certifikátu nebo jednorázového hesla budou vhodné především pro subjekty, pro něž je důležitá vyšší forma zabezpečení.

Našli jste v článku chybu?