Hlavní navigace

Databázové in-memory stroje od Oraclu slibují extrémní výkon aplikací

Sdílet

Pavel Louda 3. 10. 2012

ExadataSystémy Exadata X3-2 Database In-Memory Machine a Exadata X3-8 Database In-Memory Machine dokáží ukládat až stovky terabajtů komprimovaných uživatelských dat v paměti Flash nebo RAM. Tímto způsobem se prakticky eliminují ztráty výkonu způsobované pomalým přístupem na pevné disky při čtení a zápisu dat.

Technologie in-memory dovoluje zpracování dat přímo v operační paměti bez nutnosti přistupovat na datové úložiště -  systémy Exadata X3 tak jsou podle výrobce vhodnou databázovou platformou pro cloud computing.

Inovativní je i podpora tzv. technologie mass memory hierarchy (masivní hierarchie paměti), která automaticky přesouvá veškerá aktivní data do paměti Flash a RAM; naopak data používaná méně aktivně se ponechávají na levných discích – jde tedy o formu automatického tieringu.

Systémy Exadata X3 zahrnují podporu pro škálování mezi  servery a úložnými systémy (scale-out, tj. škálování mezi více systémy), síťové propojení InfiniBand, pokročilé techniky ukládání dat a vyrovnávání paměti, paměť Flash přes rozhraní PCI a hybridní sloupcovou kompresi pro data v databázových tabulkách.

Nově nabízená konfigurace systému v 1/8 racku (skříně) umožňuje nasadit X3-2 pro méně náročné úlohy, testování, vývoj a systémy zotavení po havárii (disaster recovery). Jde o plně redundantní systém použitelný i pro kritické aplikace.Systémy X3-8 jsou k dispozici v podobě full-rack.

Oba systémy X3 podporují konfigurace ve více skříních (multi-rack), což zajišťuje téměř neomezenou škálovatelnost a lze je použít pro jakoukoliv aplikaci certifikovanou se systémy  Oracle Database 11g R2 a Oracle RAC (Real Application Clusters). Týká se to např. produktů SAP, Oracle Fusion Applications, PeopleSoft, Siebel CRM, Oracle E-Business Suite a dalších aplikací.

 

Další vlastnosti podle dodavatele:

  • Aktualizovaný software Exadata Smart Flash Cache pro řízení vyrovnávací paměti umožňuje zapisovat do databáze až 20krát více dat. Nový software lze spustit i na předchozí verzi systémů Exadata; v tomto případě se kapacita zápisu zvýší 10krát.
  • Na jednom racku je k dispozici 40 síťových portů pro desetigigabitový Ethernet.
Našli jste v článku chybu?