Hlavní navigace

Disky o kapacitě 20 TB slibuje Seagate

7. 10. 2013

Sdílet

Tento postup dovoluje zapisovat jednotlivé bity těsněji k sobě, takže na plochu diskové plotny se zaznamená více informací, než by tomu bylo v případě konvenčního zápisu. To může být zajímavé zejména pro firmy, které už dnes zápasí s nedostatkem úložné kapacity.

Seagate očekává, že novinka se v prodeji objeví v roce 2016 a firma ji vyvíjí už osm let. Podle pozorovatelů na podobné technologii ale pracují i jiní výrobci.

Konvenční HDD dovolují zapsat přibližně jeden terabit na palec čtvereční (současná hodnota se pohybuje okolo 750 Gb na  palec čtvereční). Data se uchovávají pomocí techniky magnetizace buněk plotny, přičemž příliš malé buňky mohou být nestabilní a měnit svou polaritu, což je ale zásadní nedostatek. A právě stabilitu buněk pomáhá zvýšit technologie HAMR, tvrdí John Rydning z IDC.

Seagate očekává, že HAMR by mohl pokořit hranici až pěti terabitů na palec čtvereční – někdy kolem roku 2020 by se prý uživatelé mohli těšit na harddisky, u kterých by nebyla výjimkou kapacita v desítkách TB.

Našli jste v článku chybu?