Hlavní navigace

Dodávky PC globálně klesaly o Vánocích i po celý rok 2018

11. 1. 2019

Sdílet

Za celé „vánoční“ čtvrtletí Gartner hlásí celkové globální dodávky PC na 68,6 milionu jednotek, což je meziročně o 4,3 procenta méně. Pouze Lenovo, které se vyšvihlo před HP a stalo se tak výrobcem číslo jedna, a dále třetí Dell vykázaly v porovnání se čtvrtým kvartálem 2017 růst. Zbytek první šestky tvořily značky Apple, Asus a Acer.

Jen o trošku lepší byla čísla IDC. Ta zaznamenala meziroční pokles za dané čtvrtletí o 3,7 procenta se 68,1 milionem dodaných jednotek. První čtyři místa v žebříčku jsou stejná jako u Gartneru, jen Acer na pátém místě nahrazuje Asus.

IDC píše, že výrobci do třetího kvartálu agresivně naskladňovali, neboť rostly obavy ohledně nedostatku procesorů a obchodní války. Ovšem volatilní trh akcií a výprodej trhu po černém pátku a „kybernetickém“ pondělku znamenal „nejnižší (…) růst za vánoční kvartál od čtvrtého čtvrtletí 2012.“

Gartner klade situaci za vinu výrobním problémům u Intelu a následnému nedostatku CPU, ale ohledně příštího roku je optimistický.

„Právě když poptávka na trhu PC začala vykazovat pozitivní výsledky, vytvořil nedostatek CPU [na trhu] problémy s dodavatelským řetězcem,“ říká Mikako Kitagawa, hlavní analytičká Gartneru. „Dopad nedostatku CPU ovlivnil schopnost výrobců uspokojit poptávku vytvořenou upgradem podnikových PC. Očekáváme, že tato poptávka se přesune do roku 2019, pokud se dostupnost CPU zlepší.“

Navzdory růstu ve druhém a třetím kvartále byl rok 2018 jako celek pro dodávky PC sedmým rokem poklesu v řadě, píše Gartner, ačkoliv 1,3procentní propad na 259 milionů jednotek nebyl tak špatný jako v předchozích třech letech. Tři společnosti na prvních místech žebříčku navíc vykázaly růst.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?