Hlavní navigace

Dvoujádrové procesory Intel Sandy Bridge již za necelé dva týdny

8. 2. 2011

Sdílet

Spotřeba nových mikroprocesorů Sandy Bridge integrujících CPU a grafický procesor do jediného čipu bude dle informací uvedených na webu výrobce 17 až 35 W. K dispozici budou modely s frekvencí v rozmezí 1,4 GHz až 2,7 GHz.

Prvními dodávanými procesory postavenými na architektuře Sandy Bridge byly čtyřjádrové procesory určené převážně pro high-endové notebooky. Dvoujádrové modely, jejichž přesná cena zatím nebyla prozrazena, tak cílí na sféru běžnějších spotřebitelů a své místo zaujmou v ultrapřenosných noteboocích, z nichž byla celá řada představena minulý měsíc na CESu.

Mikroprocesory Sandy Bridge mají být dle slov výrobce energeticky úspornější než jejich předchůdci a nabízet vyšší aplikační i grafický výkon. Jejich další předností jsou hardwarové akcelerátory, jež mají za následek rychlejší kódování i dekódování videa.

Celkem se počítá s dodáváním pěti Core i7 a čtyř Core i5 dvoujádrových procesorů. Nejrychlejší zástupcem řady Core i7 se stane model nesoucí označení Core i7-2620M, jež nabídne 4 MB vyrovnávací cache paměti a poběží na frekvenci 2,7 GHz. Za jistých okolností jej však bude možné přetaktovat až na frekvenci 3,4 GHz. Nejvýkonnějším Core i5 procesorem bude model Core i5-2540M s frekvencí 2,6 GHz, spotřebou 35 W a cache pamětí o velikosti 3 MB.

Intel nedávno v čipových sadách určených pro Sandy Bridge objevil chybu, jež zapříčiňuje postupnou degradaci SATA řadiče. Kterých čipsetů se problém týká a jak se jej společnost rozhodla řešit, se dozvíte na sesterském magazínu ChannelWorld.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?