Hlavní navigace

Ericsson se už připravuje na mobilní sítě 5G

Sdílet

Pavel Louda 5. 3. 2013

Podle studie, kterou uveřejnil Ericcson, počet zařízení připojených k internetu vzroste do roku 2020 desetkrát až stokrát.  V důsledku toho budou sítě muset zvládat ohromný počet připojených zařízení a mnohem větší datový provoz než dnes.

K tomu je podle expertů zmíněné firmy nutné přebudovat architekturu současných mobilních sítí. Sítě páté generace totiž nebudou tvořit jedna nebo několik málo zbrusu nových radiových přístupových technologií -- namísto technologického přístupu ale bude upřednostněn přístup založený na uživatelské zkušenosti, který prostřednictvím integrace více různých radiových přístupových technologií uspokojujících různé potřeby.

Například v prezentaci projektu Connected Megacity Ericsson uvádí do života propojené město a vyzdvihujeme výhody přístupu založeného na spolupráci a aktivitě. Zkoumá tři základní scénáře, přičemž důraz je kladen na roli technologií.

První scénář, bezpečné město, ukazuje, jak informační a komunikační technologie dokážou pomoci dopravním zácpám poté, kdy dopravní nehoda narušila silniční provoz. 

Druhý scénář představuje tvořivé město – ukazuje, jak informační a komunikační technologie mohou zajistit kvalitní uživatelskou zkušenost s využitím mobilních sítí i během silné návštěvnosti kulturních nebo společenských akcí, například koncertů.

Třetí scénář, ekologičtější město, předvádí vlnu horka a způsob, jak město dokáže takovou situaci zvládnout za použití chytrých rozvodných sítí.

Zmíněné tři modelové projekty ukázaly, jak lze spojením datových vstupů z analýzy a znalosti situace vyplývající z těchto scénářů odhalit konkrétní vzorce chování.

Odborníci mohou poté s výsledky analýzy pracovat a předkládat relevantní doporučení zohledňující všechny souvislosti pro různé scénáře. 

Ericsson umožnil nahlédnout i do výzkumného projektu nazvaného Window of Opportunity, ve kterém testoval, co se stane, když k mobilní síti připojí obyčejná skleněná okna, plnící funkci síťových přípojek.

Ericsson předvedl, jak lze použitím průhledné antény snadno učinit z obyčejného okna součást mobilní vysokorychlostní sítě a výrazně tak zvýšit pokrytí v interiérech a zajistit vysoce kvalitní uživatelskou zkušenost uvnitř budov nebo během cesty do práce veřejnou hromadnou dopravou.

Připojením oken, např. autobusu, se z tohoto dopravního prostředku stane součást kanceláře nebo naopak místo, kde se můžete plně oddat zábavě. Okna lze použít jako tabuli, která zaznamená, co jste na ni napsali, dokáže poslat poznámky e-mailem a plnit řadu dalších funkcí.

Připojená okna nabízí širokou škálu nových, vzrušujících možností, například automatické spouštění žaluzií a cloudovou kontrolu větrání a světel, popř. další funkce, ze kterých mohou mít lidé, firmy i společnost užitek. Připojená okna dále nabízejí příležitosti ke snížení energetické spotřeby budov.

Přidáním průhledných solárních článků k výrobě elektřiny mohou takto využitá okna napájet sama sebe a přebytečnou energii odvádět do chytré rozvodné sítě.

Našli jste v článku chybu?