Hlavní navigace

Facebook a Twitter: Jaké byly důvody útoku?

Sdílet

Martin Noska 7. 8. 2009

Konkrétně Facebook i Twitter byly zasaženy útoky typu DoS (denial-of-service) během čtvrtka, přičemž pro uživatele tento útok v důsledku znamenal problém se přístupem ke svým profilům nebo do celé sítě. Facebook potvrdil, že během dne obnovil všechny služby, nicméně nezveřejnil o útoku bližší informace jako např. jak byl proveden a jen na „vysvětlenou“ uvedl link na Wikipedii, kde jsou dostupné obecné informace o útocích typu DoS. Twitter pak uživatele informoval, že i když svoje služby zprovoznil na záložních serverech, mohou se vyskytovat problémy s dlouhými dobami reakcí a pomalým během.

Zatím také není jasné, zda jsou útoky na Twitter a Facebook propojené a společně s Googlem tyto společnosti nyní pátrají po detailech. V době útoku totiž byly nedostupné i některé služby na Google Sites a Google Blogspotu, jak informoval anonymní zdroj, který byl údajně dobře obeznámen se situací. Nicméně podle prvních indicií se zdá, že za útoky stála jedna osoba nebo skupina a nejde tedy o náhodu.

DoS útoky, které mají za cíl zahltit servery svých obětí, jsou většinou motivovány vidinou finančních zisků (a ztrát u obětí, jejichž služby nemohou být v průběhu útoku nabízeny) a bývají vedeny proti velkým korporacím. Graham Cluley ze společnosti Sophos říká, že v tomto případě o finanční motivaci lze jen těžko uvažovat a například provoz Twitteru dosud není údajně ani ziskový. Další příčina DoS útoků bývá politický motiv, ale to ani v tomto případě není příliš logické a podle Cluleye si nejspíše nějaký teenager z domova zkoušel, čeho všeho je schopný, protože na provedených útocích nevidí zájmy z oblasti organizovaného zločinu.

Našli jste v článku chybu?