Hlavní navigace

Facebook zasáhl extrémně nakažlivý malware, AVG hlásí již 300 000 útoků

19. 5. 2010

Sdílet

Společnost AVG objevila na Facebooku podvodný adware (advertising-supported software)*, který je nebezpečný pro uživatele. Šíří se přitom v ohromném množství a jen firemní antimalware aplikace AVG zachytily již více než 300 000 pokusů o útok.

Útok na počítač oběti, který proběhne po kliknutí na obrázek dívky v bikinách, ale ještě během minulého týdne nebyl považován za nebezpečný. Nyní je tomu ale již jinak, adware navíc ve svých útocích nepolevuje. Hlavní útok přišel o víkendu, dá se předpokládat, že se pod útok dostaly stovky tisíc uživatelů Facebooku. „Je zajímavé, že útok zahájili v sobotu. Asi předpokládali, že během víkendu nebudeme tak bedlivě sledovat dění na síti, avšak výzkumníci škodlivých kódů jsou na tom stejně jako inspektor Clouseau, jsme stále ve službě," uvedl Roger Thompson, analytik internetových hrozeb v AVG.

Přestože AVG okamžitě Facebook varovala, nebezpečí uživatelům hrozí i nadále. „Co se týče hrozeb, Facebook je velmi citlivý a rychle reaguje na naše podněty a odstraňuje podvodné aplikace, jakmile je najde. Tyto aplikace se však dokáží masivně rozšířit díky přirozené povaze sociálních sítí, “ řekl Thompson.

AVG přináší několik rad, jak se nejlépe ochránit při užívání společenských sítí:


•    Ujistěte se, že surfujete bezpečně. AVG LinkScanner je bezplatný nástroj, který prověří v reálném čase hrozby číhající na webových stránkách a varuje vás ještě před tím, než na ně vstoupíte.
•    Pokud vás žádá počítač o instalaci prohlížeče ke sledování videí, je něco asi špatně. Jděte přímo na oficiální stránky video přehrávače a stáhněte si aplikaci odtud. Nikdy nestahujte prostřednictvím odkazů.
•    Ujistěte se, že máte aktualizovaný bezpečnostní program. Pokud žádný nemáte, můžete si jej stáhnout zdarma od společnosti AVG.

 

*aplikace, která se obvykle v podobě vyskakujících oken, snažící se přimět uživatele otevřít nabízenou internetovou reklamu

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?