Hlavní navigace

Facebook zavádí podporu protokolu SPDY

Sdílet

Tadeáš Pelech 10. 3. 2013

SPDY je podobný protokolu HTTP, ale díky řadě úprav umožňuje rychlejší stahování obsahu do klientského počítače.

SPDY prozatím spíše hledá podporu, v současnosti na něj můžete narazit v podstatě jen na serverech samotné společnosti Google. Výjimkou je pouze nadace svobodného softwaru Apache Software Foundation, která v loňském roce vydala modul podporující SPDY pro svůj webový server Apache. Podporu protokolu SPDY také nedávno ohlásil Wordpress.com a s jeho nasazením počítá i Google ve svém bezplatném e-mailu Gmail. Zástupci společnosti Twitter pouze informovali o tom, že začali s testováním nového protokolu.

Podpora Facebooku je pro Google významným vítězstvím, protože protokol  SPDY bude moci používat více než miliarda příznivců této sociální sítě. Facebook tvrdí, že díky SPDY bude moct návštěvník načíst obsah až o 70 % rychleji než pomocí protokolu HTTP.

SPDY využívá několik technik urychlení stahování webu, včetně požadavků na podprocesy HTTP, rozdělení dat do řídící a datové kanály, prioritu určitých kanálů, komprimaci dat a další drobnosti. Podle odborníků není na SPDY nic revolučního, Google však spojil všechny populární technologie urychlení webu do jednoho balíčku tak, aby na sebe optimálně navazovaly.

Google přiznal, že technologii nevytvořil od začátku. Používá stejné záhlaví HTTP, ale došlo ke změně algoritmu pro relace. Například v rámci jedné relace TCP je možné vyřizovat požadavky paralelně.

Z prohlížečů zatím tuto technologii podporuje Google Chrome a dále Mozilla Firefox od verze 11. Není pravděpodobné, že podporu protokolu SPDY najdeme v dohledné době v Internet Exploreru, protože Microsoft se snaží prosadit vlastní urychlovací protokol HTTP Speed+Mobility.

Našli jste v článku chybu?