Hlavní navigace

Firefox pro iOS se v dohledné době nechystá

11. 3. 2013

Sdílet

Ve svém projevu na panelu o válce mobilních prohlížečů v rámci konference SXSW Sullivan řekl, že Mozilla na Firofeoxu pro iOS nepracuje ani neplánuje, že pracovat bude. Mozilla stáhla svůj prohlížeč z App Store v září 2012, když odmítla akceptovat ne právě přátelské postoje provozovatele obchodu s aplikacemi. Od té doby je uživatelům iPhonů a iPadů Firefox upřen.

Existuje mnoho důvodů, kvůli kterým jsou tvůrci prohlížečů při vstupu do světa iOS opatrní. První překážkou je nemožnost využívat vlastní vykreslovací a javascriptové enginy, další to, že jediným možným výchozím prohlížečem je domácí Safari, který v podstatě zprostředkovává většinu komunikace s webovými stránkami.

Mozilla může svůj rezolutní postoj přehodnotit, protože podíl zařízení s iOS na trhu je stále velký a Firefox se na kolbišti mobilních webových prohlížečů krčí v koutku s pouhým jednoprocentním podílem. Na druhou stranu Apple příkazy více než polovina z tohoto segmentu díky Safari.

V rámci panelové diskuse padaly názory, že uživatel telefonu by měl mít možnost výběru výchozího prohlížeče, jak je tomu například v systému Widnows. Nicméně na trhu mobilních operačních systému není řeči o takové hegemonii, jakou si drží Microsoft u osobních počítačů.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?