Hlavní navigace

Firmy v Česku začínají opět nabírat IT zaměstnance

Sdílet

Pavel Louda 26. 10. 2010

Značný pokles poptávky po IT službách, který vrcholil v loňském roce, na vlastní kůži pocítilo mnoho IT odborníků. Oproti roku 2009 se však letos situace v IT oboru stabilizovala a firmy začínají znovu pomalu přijímat zaměstnance. Nicméně přemrštěné platy, nadstandardní zaměstnanecké benefity a konkurenční „přetahování“ specialistů jsou již minulostí. Vyplývá to z analýzy technologické společnosti S&T CZ a společnosti LMC, jež provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz

„Největší poptávka je nyní po programátorech a IT odbornících, kteří kromě odborných znalostí mají více dovedností typu vedení projektů, analýza procesů či testování, nebo jsou ochotní a schopní se je rychle naučit. O práci se nemusí bát ani správci informačních systémů, ti budou potřeba vždy, jen se více dbá na efektivitu jejich práce,“ říká Olga Svobodová, personální ředitelka v S&T CZ.

Situace na trhu práce v IT se pomalu obrací k lepšímu. „Po dvouletém útlumu firmy napříč všemi obory začínají nabírat nové zaměstnance. Meziročně jsme zaznamenali nárůst poptávky přibližně o 20 až 30 procent a IT odborníci patří do desítky momentálně nejvíce žádaných uchazečů o práci,“ konstatuje Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC.

Podle dat LMC je nyní v rámci IT největší zájem o vývojáře (4,6 % poptávky), konzultanty a analytiky

(4,2 % poptávky) a také o správce IT systémů (3,5 % poptávky). Uchazeči se znalostí IT přitom patří do TOP 10 momentálně nejžádanějších profesí napříč všemi obory (viz tabulku). Počet uchazečů o práci v IT meziročně vzrostl o 13 procent.

Kvůli fúzování firem, rušení některých IT pracovišť a outsourcingu či offshoringu IT služeb se bez práce ocitli i velmi kvalitní odborníci, o které se dříve IT firmy praly – například specialisté na podnikové systémy SAP. „V minulosti si firmy mezi sebou IT specialisty běžně a poměrně úspěšně přetahovaly – stačilo jim nabídnout vyšší plat, lepší model auta nebo balíček benefitů,“ říká Svobodová. Dnes na tyto nabídky IT senior specialisté slyší daleko méně: „Preferují jistotu u stávajícího zaměstnavatele.“ Trend potvrzuje i Ondřej Mysliveček: „Odborníci, kteří si práci udrželi, často změnili svůj přístup a jsou vůči svému zaměstnavateli loajálnější než před dvěma třemi lety,“ doplňuje.

Absolventi vysokých škol ale prožívají zlé časy. Sehnat práci v IT je pro ně dnes velmi složité. Přitom před dvěma třemi lety je firmy lákaly nadstandardními podmínkami. Situace se však pomalu lepší: „V listopadu loňského roku byla pro absolventy vhodná každá osmá IT pozice, letos je to každá šestá,“ říká Ondřej Mysliveček.

Firmy se u absolventů obávají hlavně fluktuace a vyšších nákladů na zaškolení. „Absolventi se sice spokojí s nižším platem, ale zaměstnavatel do nich musí investovat nemalé finanční prostředky a čas na jejich zaškolení. Navíc je u nich větší riziko fluktuace, protože se teprve rozhodují, čemu se budou chtít věnovat,“ vysvětluje Svobodová. Například získání certifikace pro systémy obchodní analýzy business intelligence stojí firmu podle úrovně specializace 100 tisíc až 200 tisíc korun.

Absolventi případný neúspěch při hledání práce v IT řeší pracovním pobytem v zahraničí. Mezi nejpopulárnější destinace patří Irsko, USA nebo Austrálie. Zahraniční pracovní zkušenost spojená s lepší znalostí cizího jazyka zvyšuje jejich cenu na trhu práce. „Pro zaměstnavatele je to navíc důkaz toho, že absolvent je flexibilní a ochotný cestovat za prací, což je velmi ceněná vlastnost,“ říká Mysliveček.

Našli jste v článku chybu?