Hlavní navigace

Forrester: V příštím roce budeme svědky souboje velkých firem o dodavatele analytického softwaru

23. 8. 2009

Sdílet

IBM nedávno oznámila plán koupit firmu SPSS, dodavatele specializovaného analytického softwaru. To může vyvolat na trhu další vlnu konsolidace, když o podobně koncipované výrobce projeví zájem další velké firmy, jako je třeba SAP. Uvádí se to v nejnovější studii, kterou uveřejnila firma Forrester.
„Koupě firmy SPSS firmou IBM může vyvolat stejný efekt, jaká nastala v segmentu business intelligence poté, co stejná společnost převzala začátkem loňského roku Cognos," tvrdí se ve zprávě.
Pokročilý analytický software nabízí mnohem lepší funkcionalitu než tradiční nástroje BI, neboť odpovídají například i na budoucí trendy, odpovídají ve scenářích typu "what-if" nebo dokáží pracovat s nestrukturovanými daty z více zdrojů. Konkurence IBM přitom nyní nabízí jen některé ze zmíněných funkcionalit.
Mnozí významní dodavatelé BI tak v příštím roce buď zfúzují, uzavřou strategická partnerství či koupí menší specializované poskytovatele analytických programů. Forrester tento krok očekává v brzké době zejména u SAPu, který už tento proces zahájil akvizicí firmy SAF specializující se na retailový segment.
Na druhou stranu nejatraktivnějším cílem pro koupi je prý v současnosti SAS. Kvůli velkému překrytí je však nepravděpodobné, že by ji koupil právě SAP.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?