Hlavní navigace

Google Chrome OS se objeví na trhu již na podzim

3. 6. 2010

Sdílet

Nový operační systém Google Chrome OS by se měl ve finální podobě představit uživatelům letos na podzim. Potvrdil to včera viceprezident pro produktový management Googlu Sundar Pitchai na tchajvanském veletrhu Computex. Představena byla zároveň nemalá očekávání o úspěchu Chrome OS. Již prvním den po jeho uvedení by ho mělo používat na milion zařízení, což je třikrát více než v případě veleúspěšného iPadu.

Často se v souvislosti s Google Chrome OS mluví jako o nepříteli Windows, což ale není tak úplně pravda. Chrome OS je totiž jen de facto prohlížeč Chrome, za kterým na pozadí běží na linuxu založený systém. Jeho jedinou funkcí je zapnout prohlížeč a dostat uživatele co nejrychleji na internet, kde mohou uživatelé používat webové aplikace. Doménou Chrome OS je tedy především rychlý, v podstatě okamžitý přístup na internet, rozhodně ne ale široká aplikační základna přímo v operačním systému.

Zajímavé je sledovat odklon některých výrobců od Chrome OS, který byl ještě před půl rokem senzací a mluvilo se v souvislosti s ním o revoluci malých přenosných zařízení. Řada firem ale již uvedla, že jeho využití zatím nezvažuje. Naposledy například Acer uvedl, že Chrome OS je pro něj sice zajímavý systém, ale ještě musí dospět.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?