Hlavní navigace

Google experimentuje s přístupem k legální hudbě

31. 3. 2009

Sdílet

Google spustil svůj projekt bezplatného stahování hudby již v loňském roce, zatím pouze v Číně, s cílem podpořit svůj browser v konkurenčním boji s nástrojem Baidu, který valná většina čínských uživatelů používá pro vyhledávání na internetu. Počínaje tímto týdnem se však tato hudební nabídka výrazně rozroste. Google se totiž dohodl se čtyřmi největšími americkými nahrávacími společnostmi Sony BMG Music Entertainment, Warner Music Group, Universal Music a EMI na poskytnutí licenčních práv k jejich písním.

Google na svém hudebním vyhledávači spolupracuje s partnerskou stránkou Top100.cn. Právě mezi tyto dvě společnosti a výše zmíněná nahrávací studia se rozdělí reklamní příjmy, na jejichž základě je celý projekt také realizován. Rozšíření má vést ke kýženému efektu, tedy nárůstu počtu uživatel vyhledávače Google v zemi, která je nechvalně proslulá svým laxním přístupem k (nejen) hudebnímu pirátství. Právě kvůli neskrývané podpoře nelegálního stahování hudby, kdy jsou na prvních místech výsledků hledání umístěny odkazy na nelicencované stáhnutí souboru, je Baidu v Číně velmi oblíben.

Podíl čínských uživatelů, kteří jako výchozí vyhledávač používají Google, činil v loňském roce pouhých 16,6 procenta. To je sice mírné zlepšení oproti předchozím rokům, stále má však Google k dohnání rivala Baidu hodně daleko. Ten je totiž se 76,9 procenty jasnou jedničkou na čínském trhu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?