Hlavní navigace

Google: Menší firmy v ČR často neví, jak využít internet pro svoje podnikání, čtvrtina nemá zatím ani svůj web

Sdílet

Martin Noska 13. 11. 2009

Společnost Google společně s odborným garantem – Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (www.amsp.cz) – zrealizovala průzkum zaměřený na zmapování role internetu a online aktivit u malých a středních podniků (MSP) v České republice. Průzkum provedla výzkumná agentura United Interactive a výsledky byly zpracovány společností Factum Invenio v září 2009.

10 základních zjištění z průzkumu:
1.    84 % z dotázaných společností považuje internet za klíčový pro své podnikání
2.    1/3 respondentů je svou podnikatelskou činností na internetu závislá
3.    3/4 společností vyhledávají na internetu mapy, plánovače tras, obecné obchodní informace nebo nové dodavatele a agentury
4.    9 z 10 dotázaných internet využívá jako hlavní zdroj informací a kontaktů
5.    1/4 respondentů stále nemá vlastní webovou stránku
6.    Jako hlavní důvod, proč společnost dosud nemá vlastní prezentaci na internetu, uvádí většina dotazovaných nedostatek znalostí
7.    34 % respondentů je přesvědčeno, že jednoduchý návod by jim pomohl webovou stránku vytvořit
8.    Více než 1/4 respondentů preferuje nízké náklady na vytvoření a správu online stránek
9.    1/3 dotázaných netuší, co je SEO (Search Engine Optimization)
10.    1/4 by chtěla SEO využívat, ale neví, kde začít

Více než 50 % dotazovaných společností se domnívá, že internet má velmi důležitý vliv na jejich podnikání, a 30 % společností je přesvědčená o tom, že jejich existence je na internetu závislá.

I když pro téměř všechny (přes 90 %) MSP je hlavním důvodem používání internetu vyhledávání informací a kontaktů a také komunikace, tři čtvrtiny respondentů využívají na internetu i další praktické aplikace jako mapy, plánovače tras, obecné obchodní informace nebo nové dodavatele a agentury.

Nejčastějším způsobem, který firmy volí ke své propagaci, jsou vlastní webové stránky (76 %) a on-line katalogy (53 %). Naprostá většina uživatelů (97 %) využívá webové stránky zejména k prezentaci informací o společnosti a devět z deseti respondentů pak i pro představení produktů. 42 % respondentů uvádí, že spoléhá na neplacenou formu prezentace ve vyhledávačích (v bezplatných výsledcích vyhledávání).

Firmy řeší zejména problémy ve dvou oblastech, tou první je, jak „být online“, tj. jak začít s vlastní internetovou prezentací. A když už na internetu jsou, tak nevědí, jak mohou zlepšit vlastní dohledatenost bez finančních výdavků a investic do reklamy.

Našli jste v článku chybu?