Hlavní navigace

Gorilla Glass tvarované podle zakřivení displeje

Sdílet

Tadeáš Pelech 5. 1. 2014

Nová technologie tvarování odolného skla umožní vytvářet různě zakřivené plochy, takže ochranné sklo bude moci krýt i nově připravované zakřivené displeje. I když význam zakřivených displejů je stále diskutabilní, výrobci spotřební elektroniky jako Samsung nebo LG se do této oblasti rychle vydaly – ať už v podobě chytrých hodinek nebo prohnutých televizorů.

Corning na výrobě zakřivených skel spolupracuje s tchajwanskou společností G-Tech Optoelectronics, což by mělo umožnit rychlejší a levnější sériovou výrobu prohnutých skel Gorilla Glass. „Díky tomu budeme moci nabídnout kompletní portfolio krycích skel přímo v Asii, což zrychlí výrobní cyklus a zjednoduší logistiku,“ vysvětlil tento krok James R. Steiner, první viceprezident divize speciálních materiálů a generální manažer.

Corning, který dlouhodobě spolupracuje s Applem, umožnil výrobcům spotřební elektroniky vyvíjet tenká a lehká zařízení s celoskleněnou přední stranou, jako jsou iPhony nebo iPady. Gorilla Glass se díky nové tvářecí technologii bude moci přizpůsobovat tvaru prohnutých přístrojů.

Nabízí se možnost využití například u chytrých hodinek, jejichž tvar se musí přizpůsobit lidskému zápěstí. Pokud má být displej dostatečně velký a tenký, musí být nutně zakřivený. A odolné sklo mají v současnosti v oblibě jak výrobci, tak uživatelé.

Apple podle interních informací pracuje na chytrých hodinkách již nějakou dobu a v prosinci si nechalo patentovat dotykové ovládání na zakřiveném displeji. Proto by představení zakřiveného odolného skla mohlo signalizovat i brzké zahájení výroby chytrých hodinek se znakem nakousnutého jablka. Corning prozatím neoznámil termín zahájení sériové výroby nové varianty Gorilla Glass, měl by to ale podle všeho stihnout v průběhu tohoto roku.

 

Našli jste v článku chybu?