Hlavní navigace

Grafické karty by mohly konečně zlevnit

26. 4. 2018

Sdílet

Koncem roku 2017 a počátkem 2018 šlo high-endové GPU od Nvidie, jako GTX 1080 nebo 1080 Ti, nalézt na Amazonu za více než tisíc dolarů (20 tisíc korun). A co je ještě horší – ceny pamětí RAM se v některých případech zdvojnásobily.

Pro tyto nárůsty cen existuje několik důvodů, ale těmi hlavními je těžařské šílenství okolo kryptoměn a nedostatek pamětí RAM na trhu. Konec vysokých cen RAM zatím není v dohledu, ale ceny video karet by se v blízké budoucnosti mohly dočkat významného poklesu.

Portál DigiTimes ve středu napsal, že výrobci grafických karet na Tchaj-wanu zažívají 40procentní pokles dodávek, a to zejména kvůli provozovatelům „kryptotěžařských farem“, kteří omezují objednávky. A některé dokonce přestávají fungovat úplně.

Zmíněný fenomén postihl několik dobře známých tchajwanských výrobců, jako jsou MSI, Gigabyte nebo TUL. Portál DigiTimes má za to, že snížená poptávka ze strany těžařů donutí „výrobce a channel distributory“ ke snížení cen. A portál PCGamesN si již poklesu cen GPU všiml. Například grafiky GeForce GTX 1080 od různých výrobců, včetně Gigabytu a MSI, teď stojí na Amazonu mezi 640 a 670 dolary.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?