Hlavní navigace

Hybridní disk Seagate nabízí výkon SSD za cenu HDD

Sdílet

Pavel Louda 26. 5. 2010

Momentus XT zahrnuje pevný disk s rozhraním ATA a podporou rychlosti otáčení 7200 rpm a doplněn je o 4GB SSD modul a 32 MB vyrovnávací paměti typu DDR3. I když Seagate neuvedl přesné údaje o propustnosti, překonává prý v těchto parametrech i 10 000 rpm harddisky a blíží se nativních SSD. Nabootování notebooku Asus s Windows 7 podle představitelů Seagatu trvá pouhých pět sekund.

Součástí řešení je speciální software, který sleduje trend využití dat, přičemž ty nejpoužívanější umístí na SSD část, což vede k optimalizaci výkonu zařízení, přičemž v závislosti na změně chování uživatele se mění i obsah SSD.

Jde o druhý pokus Seagatu nabídnout kombinované řešení – ten před třemi lety -- Momentus 5400 PSD s 256 MB paměti NAND-- skončil kvůli nezájmu zákazníků. Tehdy bylo úsilí vývojářů zaměřeno na úsporu elektrické energie, současný model naopak slibuje výrazné navýšení celkového výkonu.

Podle Stephena Bakera, analytika společnosti NPD Group, dosavadní hybridní harddisky nepřinášely uživatelům příliš velkou připadnou hodnostu, protože jejich cena byla vysoká a výkon nebyl o tolik vyšší. V případě Seagatu však jde o řešení, které je relativně levné a přitom může být dostatečně výkonné pro určité aplikace. Například SSD Intel X25-M s kapacitou 80 GB dnes stojí okolo 215 dolarů.

Našli jste v článku chybu?