Hlavní navigace

ICT Unie: Zvýšení cen elektřiny zdraží provoz datových center a ohrozí zahraniční investice

1. 10. 2010

Sdílet

Zdražení elektřiny zapříčiní i zdražení provozu datových center – reálně tak hrozí, že zahraniční investoři své plánované nebo i stávající strategické investice v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) raději přesunou do jiné země.

Řadu podniků a organizací, které se pomalu vzpamatovávají z následků hospodářské recese, může zdražení elektřiny „vrhnout“ zpět či přímo ohrozit jejich další existenci. To povede pochopitelně ke zpomalení ekonomického růstu ČR, nárůstu nezaměstnanosti a obecně k dalšímu snížení konkurenceschopnosti země, a to dokonce v dlouhodobém horizontu.

Poskytovatelé ICT služeb s vysokou přidanou hodnotou (outsourcing, offshoring apod.) se neobejdou bez datových center s vysokým výpočetním výkonem – a tedy i značnou energetickou spotřebou. Jejich provoz musí být zajištěn v režimu 24/7 (tedy 24 hodin denně po sedm dní v týdnu) při stále plném výkonu. Náklady na elektrickou energii tvoří okolo 40 % celkových provozních nákladů datových center. V případě zdražení elektřiny pak tedy adekvátně vzrostou celkové náklady na provoz a dojde i k nárůstu ceny pro zákazníka. Přitom v současném vysoce konkurenčním prostředí sílí tlak ze strany zákazníků na to, aby se ceny za poskytování ICT služeb dále nezvyšovaly.

Podobně jsou na tom instituce, v nichž probíhá špičkový technologický výzkum a vývoj. I ta jsou často neoddělitelně spojena s vysokými výpočetními nároky a výkonnými datacentry. Rovněž jejich rozpočty tak mohou být zdražením elektřiny výrazně ohroženy.

Mezi nejdůležitější již realizované strategické investice do oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) v ČR lze zařadit např. centrum společnosti DHL nacházející se v Praze, Integrated Delivery Center firmy IBM v Brně nebo vývojové centrum společnosti Tieto v Ostravě.

Našli jste v článku chybu?