Hlavní navigace

Informace o finančním zdraví obchodních partnerů zdarma dostupná v účetních a ERP systémech

Sdílet

Pavel Louda 8. 10. 2010

Tyto údaje poskytuje portál obchodních informací Cribis.cz, jehož provozovatelem je firma Czech Credit Bureau. Podobnou službu se podle jejích slov připravuje i s dalšími dodavateli účetních a ekonomických systémů typu ERP či CRM.

Semafor Cribis je ukazatel míry podnikatelského rizika sestavený na základě dat z databáze Cribis.cz. Má podobu barevných světel semaforu, které doporučují různou míru opatrnosti v obchodních vztazích s hodnocenými subjekty. Uživateli se tak zobrazí příslušný znak hned vedle jména dané společnosti v účetním, respektive ekonomickém softwaru. Zelená barva znamená, že je doporučena standardní opatrnost v obchodních vztazích. U oranžové barvy by uživatel měl zvýšit opatrnost při uzavírání smluv a jiných obchodních aktivit s takto označeným subjektem. S firmou, u které svítí červený indikátor, se doporučuje být mimořádně opatrný v uzavírání obchodů, zejména pak u obchodních případů většího objemu.

Pokud uživateli účetního systému nebude stačit základní informace v podobě semaforu, může se jednoduchým proklikem dostat přímo na detail subjektu na portálu Cribis.cz, kde získá více informací – například schéma ekonomicky propojené skupiny osob, podrobné ekonomické údaje či výkonnostní parametry a další ukazatele hodnoceného subjektu.

Databáze portálu poskytuje údaje výhradně z prokazatelných a doložitelných skutečností publikovaných v důvěryhodných zdrojích, zejména od státních institucí. Jedná se především o insolvenční rejstřík, účetní závěrky z obchodního rejstříku, data zdravotních pojišťoven a další významné zdroje.

Nová služba podle provozovatele pomůže předcházet celé řadě nepříjemných situací, jako jsou nestabilní dodávky partnera s finančními potížemi, nadměrné výkyvy v cash-flow, zvyšování provozních nákladů o zvyšující se objem vymáhání pohledávek či výrazné zvýšení rizika druhotné platební neschopnosti.

„Poslední dobou zaznamenáváme rostoucí poptávku firem po kvalitních, důvěryhodných a zároveň snadno dostupných informacích o finančním zdraví a kredibilitě jejich obchodních partnerů. V současné ekonomicky a obchodně složité době bude tento trend narůstat a my jsme se rozhodli na to reagovat službou Semafor Cribis. Koncepce služby a zejména způsob její distribuce přímo prostřednictvím účetních či ekonomických programů umožňuje bezproblémové, rychlé a hlavně bezplatné prověření obchodního partnera,“ řekl Pavel Finger, člen představenstva společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Našli jste v článku chybu?