Hlavní navigace

Intel: Nová mobilní platforma Moorestown přijde v příštím roce

14. 4. 2009

Sdílet

Během svého vystoupení na IDG nazvaného „Nová vlna nárůstu mobilních technologií“ senior vice prezident Intelu Anand Chandrasekher předvedl první živou ukázku nové generace platformy určené pro mobilní internetová zařízení. Platforma s kódovým označením Moorestown je založena na technologii Atom. Názorná ukázka demonstrovala více než desetinásobné snížení spotřeby energie ve stavu nečinnosti oproti Atomu. Úspor dosahuje díky kombinaci nových metod řízení spotřeby, zbrusu novému oddílu optimalizovanému pro segmenty mobilních internetových zařízení (MID) a procesu Intel High-k 45nm.

Platforma Moorestown se skládá ze zařízení „systému na jednom čipu“ (SystemOnChip). Je kódově označována Lincroft a integruje 45nm procesorové jádro Intel Atom, řadič grafiky, videa a paměti a doprovodný vstupně-výstupní rozbočovač. Platformu bude doplňovat nová verze softwaru Moblin. Ten je optimalizován pro plnohodnotnou interaktivní práci s internetem stejně tak dobře, jako je tomu u stolního počítače, a zároveň nabízí hlasové funkce pro mobilní telefonování. Uvedení Moorestownu se plánuje na rok 2010,

Novinkám Intelu v oblastech klientských, serverových a integrovaných produktových řad se pak věnoval Pat Gelsinger, senior viceprezident společnosti Intel a generální ředitel divize Digital Enterprise Group, ve své prezentaci „Architektura Intel: Investice do inteligentní architektury“. Vývojářům představil nejnovější programátorské nástroje pro architekturu Larrabee a svůj příspěvek uzavřel celkovým přehledem připravovaných produktů s architekturou Intel, určených pro segment firemních zákazníků.

O dalších novinkách, jako jsou zmíněné nové modely Atomů či čipy Jasper Forest postavené na mikroarchitektuře Nehalem, najdete více v článku Intel ohlásil 2GHz procesor Atom (a další novinky).

Našli jste v článku chybu?