Hlavní navigace

Intel přichází s novou generací procesorů Atom pro smartphony a tablety

6. 5. 2010

Sdílet

Technologický balíček má nabídnout podstatně nižší spotřebu elektrické energie. Společnost Intel se tak připravuje na novou vlnu poptávky po čím dál oblíbenějších přístrojích, jako jsou inteligentní telefony, tablety a další mobilní kapesní zařízení. Nový čip využívá schopnost provozovat komplexní a neustále se rozšiřující skupinu náročných multimediálních a internetových aplikací, široké škály softwaru a rovněž podpory multitaskingu – a to napříč širokým spektrem aplikací včetně HD videa a videokonferencí.

Platforma zahrnuje rodinu procesorů Intel Atom Z6xx (dříve Lincroft), Intel Platform Controller Hub MP20 (dříve Langwell) a specializovaný integrovaný obvod se smíšeným signálem (dříve Briertown).

Intel Atom Z6xx kombinuje jádro procesoru 45nm Intel Atom s 3D grafikou, možností pro kódování a dekódování videa a ovladači displeje v jednom SoC řešení. Platforma rovněž zahrnuje ovladač Platform Controller Hub MP20, který zajišťuje podporu pro řadu funkcí na systémové rovině a pro I/O bloky. Specializovaná MSIC pak provádí integraci příkonu a dobíjení baterie, stejně jako konsolidaci analogových a digitálních komponent.

Celkově tyto nové čipy dle zástupců Intelu dokážou nabídnout podstatně úspornější provoz – ve stavu nečinnosti je spotřeba energie údajně nižší více než 50krát; při audio provozu bylo dosaženo více než 20násobné úspory a při prohlížení internetu nebo sledování videa dvounásobné až trojnásobné úspory energie v porovnání s produktem starší generace od společnosti Intel. V kombinaci se 1,5–3krát vyšším výkonem, 2–4krát lepší grafikou, více než 4krát vyšším výkonem v JavaScriptu a podpoře dekódování full HD videa (1080p) a nahrávání ve formátu 720p HD mají tyto inovace obohatit segment kapesních počítačů a učinit z nich funkčně plnohodnotné alternativy PC.

Rodina procesorů Intel Atom Z6xx, Intel Controller Hub MP20 a specializovaný integrovaný obvod se smíšeným signálem jsou dostupné ode dneška.

Nová platforma podporuje široké spektrum škálovatelných frekvencí: až 1,5 GHz pro inteligentní telefony a 1,9 GHz pro tablety a další kapesní zařízení. Čipy rovněž nabízejí podporu pro Wi-Fi, 3G/HSPA a WiMAX plus řadu dalších operačních systémů včetně systémů Android, Meego a Moblin.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?