Hlavní navigace

Intel: Zapomeňte na spotřebu CPU, brzy bude marginální

Sdílet

Pavel Louda 12. 9. 2012

Novinka, jež využívá 22nanometrový výrobní proces, se sice dostane na trh až v příštím roce, nicméně představitelé Intelu už dnes poukazují na její výhody, které mohou zvrátit dosavadní chápání CPU jako extrémního konzumenta energie. Jde o výzvu, které se bezesporu chytí především dodavatelé mobilních zařízení, ať už ultrabooků, nebo tabletů.

Na právě probíhající konferenci Intel Developer Forum David Perlmutter, produktový šéf Intelu, prohlásil, že Intel snížil spotřebu energie při nečinnosti počítače v nové generaci mikroarchitektury Haswell více než dvacetkrát oproti druhé generaci, přičemž procesory zároveň dokážou nabídnout skvělý výkon a rychlou reakci.

„Čtvrtá generace rodiny procesorů Core a naše nová řada úsporných procesorů budou znamenat nástup éry dosud nevídané inovace v oblasti mobilních počítačů,” prohlásil Perlmutter,  a dodal: „Díky tomu budou moci naši klienti svým zákazníkům nabídnout elegantní, tenké a konvertibilní počítače, stejně jako zcela novou úroveň uživatelského komfortu ve stále širším spektru mobilních zařízení.”

Nové procesory čtvrté generace nabídnou podporu pro HD grafiku, nové instrukce pro rychlejší šifrování a výkon i nové hardwarové funkce zabezpečení plus výrazně úspornější režim nečinnosti, díky čemuž se výrazně prodlouží životnost baterie.

V dohledné době se objeví nová generace procesoru Intel Atom (pracovně označovaná „Clover Trail”), jež přestavuje nový SoC vyvinutý speciálně pro Windows 8. Nová generace je postavena na 32nm výrobní technologii a je určena pro lehké tablety a konvertibilní ultrabooky. Vyznačuje se vynikající životností baterie a možností fungovat neustále v režimu online.

Našli jste v článku chybu?