Hlavní navigace

iOS 5 od Applu přináší spíše jen drobná vylepšení

10. 6. 2011

Sdílet

Zklamáním je pro mnohé také skutečnost, že iOS 5 bude k dispozici až během podzimu, tedy pravděpodobně až spolu s novým modelem iPhonu. Pro podnikové uživatele je pak nepříliš potěšující zprávou, že nový iOS nepřináší prakticky žádná vylepšení pro byznys využití.

Představená beta verze mobilního systému iOS 5 od Applu obsahuje mimo jiné funkce Notification Center, což je nový způsob prohlížení oznámení a jejich správy na jednom místě. Dále přibyla funkce iMessage, což nová služba zasílání zpráv, která má umožnit snazší posílání textových zpráv, fotografií a videí mezi zařízeními se systémem iOS. Novinkou je i aplikace Newsstand, která má sloužit k nakupování a organizování předplatného novin a časopisů. S novou funkcí PC Free také mohou uživatelé zařízení se systémem iOS 5 aktivovat a nastavovat svá zařízení ihned po vybalení a bezdrátově stahovat aktualizace softwaru bez potřeby počítače. Podporován je také iCloud, další z novinek z letošní vývojářské konference WWDC.

Při používání systému iOS 5 a služby iCloud stačí zadat účet Apple ID spolu s heslem a služba iCloud provede integraci s aplikacemi uživatele. Umožní tak automatické a bezdrátové udržování e-mailů, kontaktů, kalendářů, fotografií, aplikací, knih, hudby a dalšího obsahu v aktualizovaném stavu, ve všech zařízeních uživatele, bez nutnosti připojování k počítači.

Mezi nové funkce v iOS 5 dále patří čtečka Safari Reader, která podle zástupců Applu odstraňuje rušivé prvky a nastaví na webové stránce správnou velikost písma, čímž umožňuje snadné procházení a čtení článků. Seznam Reading List má umožnit ukládání článků pro pozdější čtení, které se zobrazí ve všech zařízeních uživatele se systémem iOS a přibylo i procházení pomocí karet, které umožňuje přechod mezi více webovými stránkami v zařízení iPad.

Systém iOS 5 obsahuje i vestavěnou integraci služby Twitter, takže se stačí přihlásit pouze jednou a posílat tweety jediným klepnutím ze všech aplikací podporujících službu Twitter, včetně aplikace Obrázky, Fotoaparát, Safari, YouTube a Mapy. Nová rozhraní API umožňují vývojářům třetích stran využívat možnost jediného přihlášení v jejich nových aplikacích pro systém iOS 5.

Nová aplikace Reminders (Upomínky) umožňuje správu úkolů, vytváření a seskupování souvisejících úkolů a nastavování výstrah, priorit a termínů splnění na základě času a polohy, takže můžete být upozorňováni na úkol při blížící se uzávěrce nebo při příjezdu či odjezdu do nebo z dané lokality. Upomínky lze prohlížet také v aplikacích iCal a Outlook a jsou aktualizovány automaticky.

Nové funkce v aplikacích Fotoaparát a Obrázky umožňují okamžitý přístup k fotoaparátu přímo z uzamčené obrazovky. Volitelná mřížka umožňuje vyrovnání snímku a uzamčení zaostření a expozice na jediný předmět. Nová aplikace Obrázky umožňuje ořezávání, otáčení, vylepšování a odstraňování efektu červených očí a zároveň nabízí možnost třídění fotografií do alb přímo v zařízení a jejich sdílení, i když jste v pohybu.

Představená beta verze systému iOS 5 a sada SDK jsou členům programu iOS Developer Program. Systém iOS 5 bude k dispozici jako bezplatný upgrade pro zařízení iPhone 4, iPhone 3GS, iPad 2, iPad, iPod touch (čtvrtá generace) a iPod touch (třetí generace) během tohoto podzimu. Některé vlastnosti nemusí být dostupné u všech produktů.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?