Hlavní navigace

iPhone 3.0 přináší více než stovku nových funkcí

19. 3. 2009

Sdílet

Konkrétně bylo oznámeno, že iPhone 3.0 nabídne více než stovku nových funkcí, přičemž mezi hlavní je zařazována možnost kopírování a vkládání informací (v zabudovaných aplikací), zahrnující texty, bloky HTML kódu a fotografie. Kopírovat a vkládat také bude nově možné i mezi aplikacemi a tuto funkcionalitu budou moci využít i nezávislí vývojáři pro své vlastní softwarové produkty pro iPhone.

Další výraznou novinou je rozšířená podpora MMS, která umožní přijímat a odesílat fotografie, kontaktní informace, zvukové soubory a lokaci. Aplikace hlasového záznamníku bude disponovat funkcemi sdílení a editování zvuku, technologie Spotlight rozšíří možnosti vyhledávání, vylepšení se dočká klient CalDAV pro správu událostí na serveru, přibude možnost synchronizovat poznámky přes iTunes a dále třeba podpora stereo A2DP Bluetooth, automatické vyplňování, anti-phishingová technologie nebo rozšířené rodičovské nastavení, které umožní přístup jen k vybraným funkcím.

I když finální verze softwaru iPhone 3.0 nebude k dispozici ještě několik měsíců, vývojáři již nyní mohou prozkoumat nové možnosti dostupné beta verze a počítat v chystaných aplikacích s funkcemi, které jsou v ní obsaženy. Apple také sliboval uvolnění služby označované jako push-notification, která umožňuje běh uživatelských komunikačních programů na externím serveru a uživatel je pak upozorňován v případě doručení nových zpráv. Nicméně zprovoznění této služby je stále odkládáno.

Vývojáři budou také moci ve svých aplikacích využívat funkce zabudovaného GPS modulu v iPhonu pro určování směru krok za krokem či využívat Google Maps ve vlastních aplikacích.

V souvislosti s vydáním nového softwaru Apple informoval, že platforma iPhone se stala velmi populární a že bylo od června 2007 (tedy od uvedení prvního modelu na trh) prodáno již 17 milionů přístrojů iPhone a iPhone 3G. Tyto smartphony jsou nyní dostupné v 80 zemích, přičemž v 77 z nich je možné využívat možností internetového obchodu s aplikacemi App Store. V souvislosti s vydáním nového softwaru se spekuluje i o uvolněné nového mobilního přístroje od Applu, na základě podobnosti s vydáním softwaru 2.0 v minulém roce. Tehdy byl na začátku března 2008 právě představen software iPhone ve verzi 2.0 a nedlouho poté, v červnu 2008, následovalo představení nového modelu iPhone 3G, který byl do prodeje nasazen v červenci. Dobrou zprávou pro všechny majitele iPhonů je také to, že software 3.0 bude možné nahrát i na starší modely a využívat tak všech nových funkcí.

Našli jste v článku chybu?