Hlavní navigace

IPv4 adresy jsou už prakticky vyčerpané

Sdílet

Ondřej Filip 1. 2. 2011

Jde konkrétně o přidělené bloky 39.0.0.0/8 a 106.0.0.0/8 V registru IANA už tedy zbývá pouze 5 posledních bloků, na které pamatuje tato alokační politika schálená v březnu 2009. Ta říká, že s žádostí o poslední volné bloky vstupuje IANA do takzvané fáze vyčerpáni (exhaustion phase). V této fázi už pouze IANA dokončí poslední žádost, což se včera stalo, a rozešle po jednom bloku každému regionálnímu registru.

Toto se má stát v nejbližších dnech. Přesné datum není úplně jasné, může to být ještě dnes, ale může to trvat klidně týden, každopádně již jde o horizont dnů. Kdy se tak stane je pouze na rozhodnutí příslušných lidí, to nesouvisí s nějakou měřitelnou hodnotou. Rychlejší vyčerpání IPv4 adres oproti původním odhadům, které počítaly zhruba s polovinou letošního roku, lze přičíst zejména výrazně rostoucímu zájmu o ně v posledních měsících. Více viz článek Konec roku 2010 byl ve znamení bitvy o docházející IPv4 adresy.

Mapa volných IPv4 bloků dnes vypadá takto:

ipv4

Jedno je jasné - internet je v nové fázi a jediným dlouhodobě životaschopným řešením je přechod na protokol IPv6, který ovšem většina firem bagatelizovala, dokud nebyl akutní. Nyní je ale již pravděpodobně nejvyšší čas, zamyslet se nad připraveností na tuto zásadní změnu.

Našli jste v článku chybu?