Hlavní navigace

ISSS: Elektronická zapisovatelka převádí mluvenou řeč na text

10. 4. 2009

Sdílet

Mimo jiné zde byl představen program Elektronická zapisovatelka (NewtonDictate), který plynule snímá mluvenou řeč a vypisuje ji do počítače nazývá, dává naději, že přispěje ke snižování soudních lhůt a zjednoduší vyhotovování lékařských zpráv.

Zároveň dává šanci také neslyšícím v soudních síních. Pilotní projekt na převod řeči do textu by se mohl stát rozšířeným pomocníkem neslyšících při soudních jednáních, neboť by se okamžitě během jednání z monitoru počítače mohli dozvědět, o čem je řeč. Na rozšíření praktického využití špičkové aplikace NewtonDictate spolupracuje také letošní nositel ceny Český zavináč Jaroslav Winter, který byl oceněn za osvětový projekt Březen měsíc internetu.

Prezentace elektronické zapipřemysl sobotkasovatelky se stala oblíbeným místem návštěvníků. S elektronickou zapisovatelkou, která dokáže okamžitě přepsat mluvenou řeč do počítače nebo mobilu se přišli seznámit také předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek a předseda Senátu Přemysl Sobotka (na snímku vlevo). Jemu je vyvíjený produkt blízký i tím, že pochází z jeho volebního kraje. Autorem je totiž Technická univerzita v Liberci, konkrétně oddělení SpeechLab vedené profesorem Janem Nouzou. Na vývoji aplikace univerzita spolupracuje s firmou Newton Technologies, se kterou teď společně připravují projekt na pomoc handikepovaným financovaný ze strukturálních fondů EU.

Konference ISSS, která se věnovala nejen dalšímu rozvoji internetových služeb při kontaktu lidí s úřady, se zúčastnilo přes 2200 činitelů z oboru veřejné správy a informačních technologií a prezentovalo se zde přes 100 firem z oblasti informatizace.

Našli jste v článku chybu?