Hlavní navigace

IT, které se do firem vkrádá potají

Sdílet

Pavel Louda 14. 3. 2014

Vliv obchodních manažerů na rozhodování o investicích do IT stále roste a řada nových technologických řešení se ve firmě zprovozní, aniž by o tom byli CIO informováni. Tvrdí to průzkum, který uveřejnilo IDC.

Podle analytiků to sice může sice fungovat jako inovativní a efektivní zdroj IT řešení, nicméně na druhou stranu se tím oslabuje rozhodující pravomoc šéfů IT a dokonce to může znamenat ohrožení bezpečnosti dat celé firmy.

Relativně jednoduché používání informačních technologií umožňuje obchodním manažerům, aby se aktivně zapojili do rozhodovacího procesu, který se týká využití IT v rámci firmy. Podle aktuálních dat společnosti IDC financovali obchodní manažeři v loňském roce 46 % technologických projektů, přičemž téměř 20 % projektů se vůbec nepodpořilo z rozpočtu IT.

Řada volně dostupných aplikací umožňuje snadné sdílení souborů, členové týmů spolu komunikují prostřednictvím sociálních sítí a desktopy a firemní servery nyní nahrazují cloudová úložiště. To vše vyžaduje od CIO mnohem aktivnější přístup, než tomu bylo dříve.

„Vytvořením nových komunikačních kanálů vzniká více příležitostí k úniku informací a infiltrací malware. Zároveň může docházet k porušování předpisů a nařízení týkající se například ochrany osobních údajů,“ tvrdí Dalibor Šidlo, Country Manager IDC pro Českou republiku a Slovensko.

CIO by proto podle něj měli přejít z pasivní role a věnovat se rozvoji vnitřní politiky a kontrolních mechanismů v rámci společnosti. Jde o obdobnou situaci, jaká je známá z oblasti BYOD.

Významnými faktory, které ještě více napomáhají k rozvoji stínového IT, je například rostoucí zaměření dodavatelů IT na byznysové uživatele, vyšší požadavky obchodních manažerů na rychlost poskytování IT služeb a samozřejmě schopnost obchodního vedení vést a realizovat své vlastní technologické projekty.

Našli jste v článku chybu?