Hlavní navigace

Jak funguje bezdrátové nabíjení

2. 3. 2023

Sdílet

Bezdrátové nabíjení je velmi praktickou a elegantní funkcí některých mobilních telefonů. Stačí smartphone položit na podložku a proudí do něj energie. Není třeba žádné zapojování kabelu do konektoru, ani není nutné v zařízení nic extra nastavovat. I proto je tento uživatelsky velmi příjemný proces stále oblíbenější, na což výrobci samozřejmě reagují a technologii Qi nabízejí ve stále více modelech. Jak bezdrátové nabíjení funguje, jaké telefony jej podporují a že nemusí jít jen o ně se dozvíte, pokud budete číst dále.

Qi standard

Nabíjet telefon bez kabelu by se ještě před několika lety mohlo zdát jako výjev ze sci-fi filmu. Možná vás tedy překvapí, že jde o metodu, s níž se experimentuje poměrně dlouhou dobu. Konkrétně standard Qi byl testován už v roce 2008 a rozhodně nebyl v té době jedinou technologií přenosu energie vzduchem. Jenže právě tento standard se ujal, a to i díky podpoře nejvlivnějších výrobců smartphonů – Samsungu a Applu.

Dodat energii mobilnímu telefonu bezdrátově je praktické, konektor se neopotřebovává a vám nepřekáží žádné kabely. K pochopení procesu bezdrátového nabíjení není třeba žádných velkých odborných znalostí. Technologie využívá jevu zvaného elektromagnetická indukce, při němž se přenáší elektřina vzduchem pomocí magnetického pole. 

V případě bezdrátového dobíjení jde o vzdálenost asi jednoho centimetru. Vysílačem je nabíjecí podložka, resp. bezdrátová nabíječka, zapojená do elektrické zásuvky, která vytváří magnetické pole. Přijímačem je telefon nebo jiný přístroj podporující tuto technologii.

Textový ChatGPT už je zastaralý, co jej nahradí? Přečtěte si také:

Textový ChatGPT už je zastaralý, co jej nahradí?

V praxi tedy chytrý telefon položíte na podložku a nemusíte se o nic dalšího starat. U některých modelů je třeba mobil umístit přesně na její střed, aby byly obě cívky přesně u sebe. Apple tento nedostatek vyřešil bezdrátovou nabíječkou Magsafe, kterou podporují iPhony řady 12 a vyšší, přičemž jejím benefitem je bezproblémové přichycení iPhonu k cívce pomocí magnetů.

Pomalejší, ale dobíjecí výkon se stále zvyšuje

Bezdrátové nabíjení je skvělé, přesto má i nevýhody. Oproti konvenčnímu dobíjení je pomalejší, ale i zde jde technologie dopředu. Zatímco v roce 2010, kdy byl standard Qi oficiálně zaveden, byl dobíjecí výkon 5 W, dnes jsme v průměru na trojnásobku. 

Toto dobíjení však stále má nižší účinnost na úrovni cca 75 % (běžné dobíječky mají cca 85 %), což znamená, že pro nabití stejného telefonu budeme potřebovat o cca 15 % energie více. To je však daň za pohodlí, které bezdrátové nabíjení přináší. 

Jaká zařízení podporují bezdrátové nabíjení?

Dlouhé roky bylo využívání Qi standardu dominantou vlajkových lodí jednotlivých značek. Její postupný přesun i do modelů střední třídy byl přirozenou evolucí a v současnosti se stává standardem pro většinu nových chytrých telefonů

Záleží tak především na preferencích kupujícího, jakou značku a model zvolí. Obecně lze říci, že většina telefonů s cenou začínající okolo 5 000 Kč technologii Qi podporuje.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Obliba bezdrátové dobíjecí technologie je ale tak velká, že ji výrobci začínají implementovat i do dalších chytrých zařízení. Typicky jde o hodinky. U prémiových modelů, jako je Samsung Galaxy Watch5, nejde o nic překvapivého, ale lze zakoupit i levnější hodinky podporující standard Qi, například Canyon Barberry SW-79, které nestojí ani 1 500 Kč.

Typy bezdrátových nabíječek

Bezdrátových nabíječek je na trhu řada. Kromě již zmíněného produktu Magsafe pro výrobky Apple, je drtivá většina nabíječek obdobného designu, liší se však výkonem, který ovlivňuje rychlost nabíjení, případně možností magnetického uchycení, které je inspirováno Applem.

Pro uživatele s více zařízeními se bude hodit model Canyon WS-404B 4 v 1, který obslouží až čtyři současně, z toho dva mobilní telefony a třeba i Apple Watch. Praktický magnetický stojánek dá sbohem nepořádku na stole a zvládne kapacitu nabíjení optimálně rozložit pro všechny připojené přístroje. 

Další zajímavý produkt pro iPhony a Air Pods představuje duální nabíječka Zens Stand s hliníkovým dockem. Celkový výkon 20 W obslouží i dva telefony současně, včetně rychlonabíjení Apple Fast Charge. Stanice je vybavena napájecím adaptérem a USB portem pro možnost nabíjení třetího zařízení.

Našli jste v článku chybu?