Hlavní navigace

Komentář: eGovernment v ČR od konce příštího roku přidá podporu IPv6

Sdílet

Ondřej Filip 23. 11. 2009

Je trochu s podivem, že takto pro český internet významné usnesení, které bude mít dopad na síťové služby a infrastruktury celé řady státních úřadů, prošlo bez sebemenšího zájmu. Usnesení totiž ukládá všem ministrů a ústředním orgánům státní správy zajistit přístup k internetovým stránkám a veřejně dostupným službám eGovernmentu protokoly IPv4 i IPv6 a to do 31. prosince 2010. Jinými slovy, do konce příštího roku bychom měli mít služby jako portal.gov.cz, www.justice.cz a jim podobné přístupné také pomocí protokolu IPv6.

Musím pochválit naši vládu a především předkladatele – Ministerstvo průmyslu a obchodu, že se rozhodli jít cestou stimulace poptávky. Bohužel se občas objevují hlasy, a byly slyšet i nedávno na Internet Governance Foru, že by vlády a regulátoři měli “povzbudit” přechod na protokol IPv6 pomocí nějaké nespecifikované regulace nebo že by měli dokonce nějak dotovat či podporovat ISP v přechodu na IPv6. Osobně si myslím, že na nějaké dotace či daňové úlevy prostor není. Pokladnice velkého množství států jsou spíše prázdné a peníze jsou jistě potřeba na řešení mnohem naléhavějších problémů. Stejně tak nevěřím, že nějaké regulace může internetu prospět. Proto aplauduji této “české” variantě, která se omezuje pouze na státní správu samou.

Pokud se někdo obává, že nařízení vlády není proveditelné, že na trhu není dostatek ISP, kteří IPv6 podporují, tak bych rád uvedl, že nový systém CZ.NICu a všechny jeho služby jsou dostupné po IPv6 od okamžiku spuštění, tedy už více než dva roky. IPv6 připojení tedy v ČR možné sehnat je, konečně je to vidět i na seznamu sítí, které provozují IPv6 peering v rámci uzlu NIX.CZ

Každopádně by bylo skvělé, kdyby po tomto usnesení následovalo ještě podobné týkající se bezpečnosti DNS; tedy stanovení termínu, kdy by ministerstva a ústřední orgány musely podepsat pomocí protokolu DNSSEC všechny své domény. A ještě více bych uvítal usnesení, které by stanovilo datum, do něhož bude poskytování služeb pomocí IPv4 zastaveno. To by byl jistě ten hlavní impulz pro rozvoj IPv6 v České republice.

Určitě tedy velice vítám tento pionýrský krok a těším se na konec roku 2010.

Autor je vykonným ředitelem sdružení CZ.NIC

Našli jste v článku chybu?